Kofeina i napoje energetyczne

1) Ile kofeiny dziennie można spożyć (czy to w kawie, czy napojach energetycznych, czy w mocnej czarnej herbacie). 2) Jak bardzo napoje energetyczne są niezdrowe, jak działają na organizm itp. Czy są jakieś zdrowe wersje/zamienniki napojów energetycznych? (Energetyki piję do nauki lub jak jestem na zajęciach na studiach, nie do wysiłku fizycznego).
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Dzień dobry,

Kofeina dla osoby dorosłej w dawce 300 - 400 mg nie powinna zaszkodzić. Jej nadmiar jest szkodliwy dla układu krążenia i wypłukuje wapń i magnez z organizmu.
Jeżeli chodzi o mózg do kofeina pobudza, ale niekoniecznie poprawia pamięć i ułatwia zapamiętywanie.
Napoje energetyzujące warto zastąpić naparem z yerba - mate.Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Witam. Dawka kofeiny ok.300mg dla zdrowej osoby jest właściwa. W te porcje wchodzą 2 kawy lub 3 czarne herbaty. Zamiast napojów energetycznych warto wypić chociażby zielona herbatę - ona również płodności poziom energii, ale działa dużo łagodniej i dłużej się utrzymuje. Dodatkowo delikatnie oczyszcza organizm. Napoje energetyczne oprócz kofeiny często mają masę dodatków, barwników - nie warto wprowadzać do swojego organizmu takiej ilości chemii...

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy