Czy napoje energetyczne mogą spowodować problemy z nerkami?

Witam. Mam 25 lat. Od jakiegoś czasu piję dużo energetyków i zastanawiam się, czy mogą wywołać problemy z nerkami.

Tak, napoje energetyzujące mogą powodować problemy z nerkami, gdyż działają odwadniająco tzn. zwiększają diurezę. Dlatego pijące je gasimy chwilowo pragnienie, jednak nie nawadniamy się-wręcz odwrotnie. Nerki w warunkach odwodnienia organizmu są bardziej obciążone i gorzej pracują.
W swojej pracy zawodowej miałam pacjenta, który pił do 9 energetyków dziennie i po jakimś czasie trafił do szpitala z ostrym bólem nerek.
Polecam moje artykuły na temat napojów energetyzujących:
http://wydawnictwa.pzh.gov.pl/roczniki_pzh/evaluation-of-energy-drinks-intake-in-selected-student-groups?lang=pl

http://wydawnictwa.pzh.gov.pl/roczniki_pzh/badania-uwarunkowan-spozywania-napojow-energetyzujacych-przez-studentow?lang=pl

Pozdrawiam,
Agnieszka Kopacz

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam.

Napoje energetyczne są substancjami pobudzającymi organizm. Zawarta w nich kofeina, która spełnia tę funkcję, powoduje odwodnienie (podobnie działa kawa). Zbyt niska podaż wody powoduje obciążenie nerek i w konsekwencji zaburzenie ich funkcji. Oprócz działania odwadniającego, napój energetyczny jest bogaty w cukry proste, przez co zwiększamy niepotrzebnie spożycie cukru w diecie. Przedłużający się okres spożycia energetyków w nadmiernych ilościach może prowadzić do cukrzycy, a to schorzenie z kolei wpływa na rozwinięcie chorób nerek. Skład napojów energetycznych również pozwala przypuszczać, że nerki wykonują większą pracę przy filtracji takich płynów.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line - bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351