Składniki zawarte w napojach energetycznych

Czy napoje energetyczne są bardziej niezdrowe niż coca-cola, fanta itp.? (więcej chemii itd.?)

Napoje energetyzujące poza kofeiną zawartą również w coli czy kawie zawierają inne stymulanty, które w nadmiernej ilości powodują szereg działań niepożądanych (nadmierne pobudzenie, niepokój, problemy ze snem, wypłukiwanie składników mineralnych, wzrost ciśnienia, bóle głowy itp.). Zresztą nawet kofeina w napojach energetyzujących znajduje się w dużo większej dawce niż w standardowej kawie czy coli. Do tego napoje te często są słodzone sztucznymi słodzikami, które jak wiadomo nie są zdrowe i mogą się kumulować prowadząc tym samym do niektórych nowotworów.

Oczywiście wszystko co zażywamy sporadycznie nie spowoduje od razu spustoszenia w organizmie, ale zarówno napoje energetyzujące ( które zaburzają pracę układu nerwowego), napoje wysoko słodzone, żywność wysoko przetworzona, konserwowana ( wywołujące zaburzenia metaboliczne) itp przy stosowaniu systematycznym w dłuższym okresie czasu generują skutki uboczne.