Zapytaj lekarza

7 2 9 , 1 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spożywanie napojów energetycznych i kawy

Witam. Mam pytanie dotyczące spożywania napojów energytyzujących oraz picia kawy czy jest to szkodliwe, mam 23 lata pije dużo kawy i to tego też czasami wypijam też te napoje
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Czym jest żywność ekologiczna?

Jeżeli zależy nam na tym, by zdrowo się odżywiać, warto włączyć do diety żywność ekologiczną. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jakie kryteria powinny spełniać produkty spożywcze, by zyskać miano ekologicznych.

Witam. Niestety picie napojów energetyzujących oraz dużych ilości kawy jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przedawkowanie może prowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego i serca.

- Po pierwsze napoje te zawierają dużo kofeiny, która w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, zawrotów głowy, rozdrażnienia oraz bezsenności.
- Po drugie napoje te działają zakwaszająco na organizm, przez co "wypłukują" z organizmu cenne witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez). Może to powodować zmęczenie, osłabienie, uczucie apatii, przez co sięgamy po następne dawki kofeiny i cukru. W ten sposób powstaje błędne koło.
- Po trzecie napoje energetyzujące to "bomba kaloryczna", ponieważ zawierają sporą dawkę cukru. Przez to przyczyniają się do rozwoju otyłości, miażdżycy i próchnicy zębów.
- W napojach energetyzujących zazwyczaj występuje spora ilość sztucznych dodatków takich jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku. Częste ich spożywanie może wywierać szkodliwy wpływ na organizm .
- Ponadto kawa i napoje energetyzujące bardzo odwadniają organizm.
- Nadmiar kawy może prowadzić do nadkwasoty, zgagi oraz wystąpienia kamieni żółciowych.

Zamiast kawy polecam zieloną herbatę, ewentualnie kawa zbożowa, kakao lub orzeźwiające koktajle owocowe i soki warzywne. Jeśli nie wyobraża sobie Pan dnia bez kawy, można wypić 1-2 filiżanki dziennie, ale nie na czczo. Po wypiciu kawy powinno się wypić dodatkową szklankę wody mineralnej. Jeśli już musi Pan sięgnąć po napój energetyzujący, to proszę to robić jak najrzadziej i nie łączyć go z alkoholem. Proszę pamiętać, aby wypijać dziennie ok. 2 litrów wody niegazowanej.

Specjalista ds żywienia człowieka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy