Picie kawy przez 16-latkę

Czy 16 - latka może pić kawę ? Moja córka, 16 lat codziennie pije kawę parzoną, co najmniej jedną, a przeważnie dwie dziennie. Na początku dolewałam jej mleka, ale teraz już pije nawet bez mleka, bo mówi, że z mlekiem jest za słaba. Jak raz się skończyła kawa, to myślałam, że zwariuje, przeszukała cały dom, żeby znaleźć trochę kawy. Mówi, że ona nie potrafi funkcjonować bez kawy. Ale ona ma 16 lat...

Witam serdecznie,

Picie kawy wpływa na Nasz organizm zarówno pozytywnie jak i negatywnie, jednak zachowanie złotego środka to stara i sprawdzona recepta na zdrowe życie.
Obawiam się, że córka zbyt wcześnie uzależniła sie od kawy i można zapytać co bezie w wieku 50 lat jak już teraz nie może beż kawy przetrwać dnia...

Przekonuje ją Pani do słabszych kaw, kaw bezkofeinowych oraz uświadamia Pani córkę iż picie kawy w nadmiarze może prowadzić do usuwania elektrolitów, witamin i minerałów z organizmu. Dotyczy to szczególnie magnezu, żelaza i wapnia. Niedobory tych związków mogą prowadzić do: uczucia przemęczenia, zaparć, syndromu suchego oka, suchości skóry, a nawet przewlekłej, bezsenności i stanów lękowych, dlatego muszą być stale i systematycznie uzupełniane.

Picie kawy w nadmiarze w przyszłości może zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy u córki oraz prowadzić do nadkwasoty i nadciśnienie.

W wieku Pani córki przychodzą różne pomysły do głowy, rolą rodzica jest przekonanie dziecka do swojej racji i rozmowa na temat negatywnych skutków różnych działań

Powodzenia!!!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Proszę się nie martwić. Jedna lub dwie filiżanki kawy dziennie nie zaszkodzą Pani córce. Jeśli chodzi o mleko, to rzeczywiście kawa z mlekiem jest uważana za delikatniejszą dla żołądka, natomiast nie wszyscy taką kawę tolerują, jeśli mamy do czynienia z nietolerancją laktozy, kawa z mlekiem może wywoływać nudności. Liczą się także preferencje smakowe.
Kawa jest powszechnie demonizowana, natomiast zdrowej osobie (także młodej) może przynieść korzyści. Kawa poprawia koncentrację i pamięć, usuwa zmęczenie oraz poprawia nastrój. Kofeina w niewielkich ilościach oraz przeciwutleniacze zawarte w kawie mogą mieć dobroczynny wpływ na organizm, nie należy jednak przesadzać z ilością wypijanych kaw oraz z mocą naparu. Zaleca się spożywanie maksymalnie do 3 filiżanek kawy (lub mocnej herbaty) dziennie. Nadmiar kawy może mieć negatywny wpływ na układ krwionośny oraz nerwowy. Kawa w dużej ilości ma także działanie odwadniające.
Kofeina zawarta jest także w innych produktach np. herbacie, cocacoli, kakao, dlatego jeśli córka oprócz 2 kaw dziennie wypija dodatkowo np. 2 mocne herbaty i 2 szklanki cocacoli, należało by zrezygnować z części tych napojów na rzecz wody lub herbat owocowych.
Myślę, że reakcja na brak kawy może wynikać bardziej z przyzwyczajenia do rytuału niż silnego uzależnienia. Osoba przyzwyczajona do innego porannego napoju np. herbaty lub soku owocowego również mogłaby się zdenerwować gdyby go akurat zabrakło.
Pozdrawiam

witam, mozliwe ze ma niskie cisnienie prosze jej sprawzdic kilka dni pod zrad jesli bedzie miala 80/60 to nic jej kawa jedna nie zaszkodzi wrecz po prostu bedzie sie czuła lepiej , jesli nie chce z niej zrezygnoiwac niech wyeliminuje harbate czarno bo bedzie to dodatkowa niepotrzebna juu teina .

Witam. Kawa w diecie 16-latki nie powinna zaszkodzić. Najważniejsze by spożywana była z umiarem, tj. nie codziennie. Kawa zawiera kofeinę, która działa pobudzająco dlatego córce może wydawać się, że jeśli jej nie wypije nie poradzi sobie z nauką. Jednocześnie może ona uzależniać, stąd tak ważne aby zachować umiar w jej spożyciu. Dodatkowo nadmiar kawy w diecie wypłukuje magnez oraz wapń, tak ważne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jeśli córka nie zrezygnuje z kawy, proszę przekonać ją aby piła kawę z mlekiem, ponieważ nie zmniejsza ona ilości ani działania kofeiny, natomiast działa jak bufor. Zawarte w kawie kwasy nie podrażniają żołądka co powoduje, że kawa jest łatwiej przyswajalna.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

To nic, że jest taka młoda, a może ma pierwotne niedociśnienie? Wtedy kawa jest niezbędnikiem a sól spożywana jest w nadmiarze ;) Tego się nie leczy bo nie ma zagrożenia życia...
pozdrawiam!