Spożywanie kawy przy zdrowym odżywianiu

czy przy dietach odchudzających, pisząc "dieta odchudzająca" mam na myśli poprostu zdrowe odżywianie. Czy pomaga, czy przeszkadza, czy nie ma znaczenia? Pytam o kawę czarną (bez mleka i bez cukru) Z góry dziękuję za odpowiedź,

Witam,

Kawa działa moczopędnie, przyczynia się tym samym do zatrzymania wody w organizmie. Odpowiedni bilans wodny organizmu jest bardzo ważny. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało a ponadto odwadniamy organizm kawą, to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie. Nie zawsze wysoka masa ciała świadczy jedynie o nadmiarze tkanki tłuszczowej, ale również o zbyt dużej ilości zatrzymanej wody

Pozdrawiam
Mjr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Jest wiele badań dowodzących, że kawa spożywana w rozsądnych ilościach (2-3 filiżanki dziennie) jest zdrowa i spożywana regularnie obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób (m.in. choroby Alzheimera czy cukrzycy). Kofeina jest też czynnikiem przyspieszającym spalanie tkanki tłuszczowej. Nadmiar kawy wypłukuje jednak składniki mineralne (wapń, magnez) i działa odwadniająco. Jak ze wszystkim - umiar jest wskazany ale nie ma podstaw by rezygnować z kawy na diecie.