Czy częste picie napojów typu Red Bull ma skutki uboczne?

Dzień dobry, tak się zastanawiam: Czy częste picie napojów typu Red Bull ma skutki uboczne? Napój ten bardzo mi smakuje i dodaje energii, gdy na przykład się nie wyśpię, a mam dużo pracy, którą trzeba wykonać na już. I tak się zastanawiam, czy to że piję często Red Bulla może skutkować jakimiś negatywnymi objawami dla zdrowia? Może ma to wpływ na ciśnienie? Na pracę serca? Na razie czuję się dobrze i niczego takiego nie zaobserwowałem u siebie. Ciśnienie mam w normie i nie mam problemów z sercem. Jednak zdałem sobie sprawę, że po Red Bulla sięgam coraz częściej. Nie jest to soczek, a energetyk, który najprawdopodobniej ma w swoim składzie dużo chemii. Jak więc działa na organizm człowieka? Pozdrawiam

Dzień dobry,
Nadużywanie napojów energetyzujących może mieć negatywny wpływ zasadniczo na dwie rzeczy. Po pierwsze na rozregulowanie pracy układu nerwowego ze względu na przedawkowanie kofeiny objawiające się rozdrażnieniem, problemami z zasypianiem, suchością w ustach, bólami i zawrotami głowy. Kolejny problem to zaburzenie gospodarki węglowodanowej spowodowany podażą dużej ilości cukru (zwykle w jednej puszce takiego napoju jest ok. 6 łyżeczek cukru), doprowadzający do insulinooporności i cukrzycy.
Pozdrawiam!

Witam Pana,

do tej pory nie poznaliśmy wszystkich skutków ubocznych stosowania napojów energetycznych. Nadal prowadzone są badania, przede wszystkim nad efektami długotrwałego i regularnego stosowania takich napojów. To, co jest pewne to fakt, że Red Bull i podobne napoje zawierają trzykrotnie większe dawki kofeiny i tauryny w porównaniu do kawy czy napojów typu cola. Efektem spożycia jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi, może pojawić się również kołatanie serca, odnotowano również przypadki drgawek u niektórych osób. Jest to z pewnością duże obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego. Pod żadnym pozorem nie wolno mieszać energetyków z alkoholem. Zdecydowanie jestem przeciwnikiem picia takich napojów, przy senności lepiej pozostać przy małej czarnej lub herbacie z guaraną, a najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie takiego trybu życia, żeby "wspomagacze" nie były konieczne - tego Panu życzę i pozdrawiam serdecznie!

Mogą pojawić się problemy z nadciśnieniem (takie napoje bardzo podnoszą ciśnienie), a także problemy żołądkowo-jelitowe (spowodowane m.in. nadmiarem słodzików i " chemicznych" dodatków. Nie warto. Jeśli ma Pan problem z niskim ciśnieniem lub pije takie napoje przy spadku koncentracji/siły to lepszym rozwiązaniem jest wypicie czarnej herbaty lub zielonej. Teina również podnosi ciśnienie, a jednak daje mniejsze spustoszenie w organizmie.

Może mieć. Napoje energetyzujące zawierają duże dawki kofeiny, która w nadmiarze może działać szkodliwie na układ krążenia, na pracę serca. Ponadto może rozregulowywać poczucie potrzeby snu. Napoje tego typu obciążają również wątrobę. Są źródłem cukru, są zatem bardzo kaloryczne, co może skutkować przyrostem masy ciała, a ta z kolei niesie ryzyko wielu innych chorób. Nadmiar cukru w diecie może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu II. Ponadto jako napój gazowany może obciążać żołądek, prowadzić do powstania zgagi, refluksu, czy też do wystąpienia wrzodów.
Osobiście odradzam nadużywanie napojów tego typu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

niestety, ale napoje energetyczne – choć rzeczywiście przez niektórych odbierane za napoje o wyjątkowej zdolności do wzmacniania koncentracji i „przeganiania” uczucia zmęczenia – dla zdrowia korzystne wcale nie są. Po pierwsze zawierają one znaczne ilości kofeiny. Substancję tę – podobnie jak i inne substancje psychoaktywne, bo kofeina takową po prostu jest – najzwyczajniej w świecie można przedawkować. W takim przypadku pojawiać się mogą bóle głowy, drżenie rąk, zaburzenia snu czy nawet, paradoksalnie… uczucie zmęczenia.

Nie tylko zawarta w energetykach kofeina doprowadza do pobudzenia – napoje te są bogate również i w cukry proste. Do czego natomiast doprowadza nadmiar cukru w diecie, to jest zasadniczo powszechnie znane – przez zbyt dużą podaż tych substancji do organizmu dochodzić może do powstania u pacjenta nadwagi, a czasami nawet i otyłości.

Wspomnieć warto również o tym, że napoje energetyzujące niekorzystnie wpływają na stan zdrowia jamy ustnej – zawarte w nich duże ilości węglowodanów mogą sprzyjać pojawianiu się ubytków próchnicowych w obrębie zębów.

Patrząc na powyżej wspomniane aspekty trudno uznać spożywanie napojów energetyzujących za korzystne dla zdrowia. Wypity raz na jakiś czas, jeden energetyk nie powinien zaszkodzić, aczkolwiek przy ich częstym spożywaniu mogą już jak najbardziej pojawiać się różne problemy zdrowotne. Z tego właśnie względu najkorzystniej byłoby, gdyby mimo wszystko ograniczył Pan spożycie tychże napojów.