Wpływ napojów energetycznych na organizm i zdrowie

Witam. Chciałam się dowiedzieć jaki wpływ ma nasz organizm i zdrowie ma napój energetyczny typu "TIGER" czy "RED BULL" ? Nie pije kawy, ale za to prawie codziennie zdaza mi sie pic te napoje. Pije je od dluzszego czasu. Zauwazylam ze czasem przyspieszy mi sie bicie serca nawet jak nie wypije tego, czy tez mam wyzsze cisnienie. Czy mozna sie od tych napoi uzaleznic ?

Lek. Tomasz Budlewski

Picie napojów energetycznych w dużych ilościach może być szkodliwe. Maja one substancje pobudzające i mogą wywoływać przytoczone objawy.

Magdalena StusiĹska

Tak- można się uzależnić od takich napoi, a spożywane w nadmiarze mają niekorzystny wpływ na organizm. Nie należy spożywać ich codziennie.

Witam. Niestety picie napojów energetyzujących jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przedawkowanie może prowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego i serca.
- Po pierwsze napoje te zawierają dużo kofeiny, która w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, zawrotów głowy, rozdrażnienia oraz bezsenności.
- Po drugie napoje te działają zakwaszająco na organizm, przez co "wypłukują" z organizmu cenne witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez). Może to powodować zmęczenie, osłabienie, uczucie apatii, przez co sięgamy po następne dawki kofeiny i cukru. W ten sposób powstaje błędne koło i łatwo się uzależnić.
- Po trzecie napoje energetyzujące to "bomba kaloryczna", ponieważ zawierają sporą dawkę cukru. Przez to przyczyniają się do rozwoju otyłości, miażdżycy i próchnicy zębów.
- W napojach energetyzujących zazwyczaj występuje spora ilość sztucznych dodatków takich jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku. Częste ich spożywanie może wywierać szkodliwy wpływ na organizm .