Co może oznaczać ból w pochwie?

Mam problem z bólem w pochwie , mam 29 lat i przez to nie współżyłam bo każda próba włożenia palca czy tamponu kończyła się łzami z powodu szczypiacego bolu, do tego stopnia ze gdy podczas próby włożenia tampona wyjęłam to dalej odczuwałam ból jeszcze jakiś czas . Jest to na tyle bolesne że nie jestem w stanie włożyć sobie nawet palca . Proszę o poradę
KOBIETA, 28 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Bolesność pochwy to problem, który może dotyczyć kobiet w różnym wieku. Aby zdiagnozować przyczynę tego bólu konieczna jest jednak bezpośrednia konsultacja z lekarzem. Powinna umówić się Pani na wizytę u ginekologa. Po dokładnym badaniu lekarz będzie mógł określić, skąd się biorą te dolegliwości bólowe i podejmie decyzję o dalszych krokach.

Ból pochwy może mieć różne podłoże. Z pewnością przydatne w diagnostyce będzie wykonanie badania usg. Może się okazać, że za ten problem odpowiadają np. jakieś kwestie anatomiczne. Czasami taki ból jest spowodowany również różnymi infekcjami pochwy o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym. W takiej sytuacji konieczne może być przyjmowanie różnych leków, w tym dopochwowych, które zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby. Zdarza się także, że na taki ból wpływają również zaburzenia hormonalne.

Jeżeli lekarz wszelkie stany zapalne czy inne choroby ginekologiczne, należałoby poszukać przyczyny tych objawów gdzie indziej. Nierzadko ból w obrębie pochwy może mieć również podłoże psychologiczne. W takiej sytuacji pomocna może być wizyta u seksuologa.

Więcej na temat bólu pochwy można przeczytać na portalu abcZdrowie.pl. Oto link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-piekacego-bolu-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.