Co oznaczają takie zmiany z boku języka?

Witam mam problem z językiem a dokładniej to z boku z tyłu tam gdzie są brodawki liściaste, o ile wiem ,że są one naturalne to z jednej strony (lewej) mam zdecydowanie powiększone i jest ich więcej.. tych "zgrubień/kuleczek" w dodatku odczuwam dyskomfort własnie z tej strony jakby pieczenie czasami ból(nie duży) ale cały czas ten dyskomfort jest odczuwalny i przeszkadza. Z prawej strony mam kilka symetrycznych zgrubień a z lewej jest to zaczerwienione i te kuleczki nie są symetryczne niektóre niżej niektóre wyżej, znacznie większe i znacznie więcej, przerwy między nimi tworzą spore wgłębienia w języku
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety w opisanym przez Pana przypadku najrozsądniej będzie udać się na wizytę lekarską. Tylko specjalista po dokładnym obejrzeniu tych zmian będzie mógł ustalić przyczynę tego problemu i zaproponować Panu adekwatne leczenie. Najpierw polecamy kontakt z lekarzem rodzinnym, który skieruje Pana na ewentualne badania. Pomocna w ocenie schorzenia może być również konsultacja z laryngologiem.

Problem może mieć bowiem różne podłoże. Dyskomfort może być spowodowany np. urazem mechanicznym z tej strony języka. Miejsce to może dodatkowo ulegać podrażnieniom podczas spożywania różnych pokarmów. Czasami bolesność języka ma też związek z rozwijającym się stanem zapalnym na tle bakteryjnym czy wirusowym. Warto również przebadać się pod kątem zakażeń grzybiczych.

Z pytania wynika, że ten dyskomfort mimo wszystko cały czas jest przez Pana odczuwalny, dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Do czasu konsultacji lekarskiej lepiej unikać spożywania zbyt pikantnych potraw, które mogłyby jeszcze w większym stopniu podrażniać te okolice i powodować dodatkowy ból. Warto także zachować ostrożność przy szczotkowaniu zębów i języka.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który bardziej szczegółowe opisuje problem pieczenia języka i jego możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-jezyka-pokarmy-choroby-urazy

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pieczenie-jezyka-jest-objawem-powaznej-choroby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-pieczenie-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.