Czy tampon utknął w pochwie?

Dzień dobry, Mam taki problem, otóż wczoraj aplikowalam tampona i później chcąc go wyjąć, nie było go. W między czasie oporoznialam się. Sprawdzałam palcami czy może gdzieś sie nie przesunął ale nie czuje kompletnie nic. Czy jest możliwe, że on jest w pochwie a ja go nie czuje palcami? Bądź czy jest możliwe, że wypadł przy oporoznianiu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bardziej prawdopodobna wydaje się druga opcja, że tampon wypadł podczas wypróżniania, choć również w tej sytuacji powinna to Pani odczuć.

Tampon posiada sznureczek, który ułatwia jego usunięcie. Jednak nawet w przypadku jego urwania bądź wsunięcia do pochwy razem z tamponem istnieje możliwość samodzielnego wyjęcia. Wystarczy rozluźnić się i spróbować wyczuć tampon palcami.

Tampon nie może utknąć ani przemieścić się dalej ze względów anatomicznych. Szyjka macicy jest bardzo wąska, więc nie ma możliwości, żeby tampon przez nią przeszedł.

Jeśli mimo wielu prób nadal nie wyczuwa Pani obecności tamponu wewnątrz pochwy, to najprawdopodobniej sam wypadł w trakcie defekacji. Na przyszłość proszę jednak pamiętać, że pozostawienie tamponu na dłużej w pochwie (ponad 8 godzin) może doprowadzić do infekcji, podrażnienia lub niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego. Może warto więc udać się do ginekologa w celu potwierdzenia braku tamponu.

Odpowiedź na podobne pytanie znaleźć można pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sprawdzic-czy-tampon-nie-utknal-w-narzadach-intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.