Jak długo można bezpiecznie nosić tampon?

Dzień dobry, wiem, że tampony powinno się nosić maksymalnie 8 godzin, ale niestety zaspałam i miałam tampon przez 8,5 godziny. Wyjęłam go i zaaplikowałam drugi. Strasznie boję się wstrząsu anafilaktycznego. Czy po takim czasie jest duże ryzyko jego wystąpienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

maksymalny czas, przez jaki należy nosić tampon to 8 godzin, choć niektórzy są zdania, że lepiej je wymieniać znacznie częściej.

Mimo, że nosiła go Pani troszkę dłużej niż zaleca producent, to czas ten nie został dużo przekroczony i najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Na przyszłość jednak warto pamiętać o częstej i regularnej zmianie środków higienicznych.

Jeśli bowiem tampon znajduje się w pochwie zbyt długo, to oprócz tak groźnych konsekwencji jak zespół wstrząsu toksycznego (który na szczęście nie występuje zbyt często), może również doprowadzić do infekcji bakteryjnych lub suchości pochwy. Jeśli jednak nie zauważyła Pani żadnych niepokojących symptomów, to wszystko jest w porządku.

Inne pytania o stosowanie tamponów znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tampon-w-pochwie-17-godzin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-tamponow-powoduje-infekcje,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tampon-utknal-w-pochwie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.