Czy tampon mógł wywołać wstrząs toksyczny?

Dzień dobry. Rano bardzo spieszyłam się przed wyjściem do pracy. Miałam lstatni dzień okresu. Założyłam tampon. Chciałam go zmienić po 4 godzinach i okazało się, że... Założyłam go w foliowej osłonce. Czy istnieje ryzyko wstrząsu toksycznego? Jeśli tak, to po jakim czasie mogą pojawić się objawy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego, jest bardzo rzadkim, ale groźnym powikłaniem, które może pojawić się także wskutek stosowania tamponów.

Przyczyną tej choroby jest gronkowiec złocisty – bakteria niestanowiąca naturalnej flory bakteryjnej, ale występująca np. na ludzkiej skórze. Stanowi zagrożenie dopiero wskutek gwałtownego namnożenia się w organizmie, gdy wytwarzana przez bakterię toksyna – TSST-1 – osiągnie poziom mogący spowodować ciężką chorobę, czyli właśnie wstrząs toksyczny.

Do tego dochodzi wówczas gdy tampon, hamujący ujście krwi i powodujący namnażanie bakterii, nasiąka krwią. W Pani przypadku nic nie wskazuje na to, by była Pani zagrożona TSS – włożenie tamponu w folii nie ma żadnego wpływu na zwiększenie ryzyka wystąpienia TSS.

W przypadku obfitej wydzieliny z pochwy, krew po prostu by wypłynęła z uwagi na brak właściwości absorpcyjnych tamponu, u Pani z kolei wydzielina pewnie była skąpa, a sam tampon zmieniony szybko. Ryzyko wstrząsu toksycznego czy infekcji bateryjnej jest znikome lub wręcz zerowe.

Więcej na temat wstrząsu toksycznego w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-wstrzasu-toksycznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.