Jakie kroki podjąć aby uniknąć powikłań?

Witam, spotkała mnie dziś wyjątkowo nieprzyjemna sytuacja. Dziesięć dni temu dostałam okresu. W pierwszym dniu zaaplikowałam tampona i poszłam spać. Następnego dnia tampona nie było. Pomyślałam, że pewnie nie pamiętam jak go usuwałam bądź niepostrzeżenie wypadł i włożyłam drugiego. Wczoraj zaczęła jednak wydobywać się ze mnie cuchnaca brunatna wydzielina. Po odbytym stosunku z partnerem zauważyłam krew na prześcieradle. Po wizycie w łazience moim oczom ukazał się stary tampon, o niesamowicie przykrym zapachu. Nie odczuwałam dotąd żadnych dolegliwości. Uprzejmie proszę o poradę jakie kroki należy podjąć żeby uniknąć ewentualnych powikłań oraz odpowiedź czy istnieje ryzyko (i jeśli tak to jakie) opóźnionych w czasie skutków tego incydentu (np. niepłodność,itp.) Nie ukrywam, że zaczynam z tego powodu panikować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety taka sytuacja niesie za sobą ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnej, tzw. waginozy. Przeczyta Pani o niej w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Tampon, poprzez kumulowanie krwi i resztek złuszczonego endometrium oraz blokowanie ujścia wydzieliny przez długi czas, sprzyja namnażaniu się niebezpiecznych patogenów. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie go, a w niektórych przypadkach – zrezygnowanie z tego środka higienicznego na rzecz podpaski. Odsyłam do artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/czy-ty-tez-trujesz-sie-co-miesiac-poznaj-prawde-o-tamponach-i-podpaskach.

Ryzyko niepłodności czy powikłań trudno ocenić w Pani przypadku, natomiast zazwyczaj ma związek z wieloletnimi zaniedbaniami czy trudnościami w wyleczeniu infekcji intymnej. Pierwszym krokiem, jaki powinna Pani podjąć, jest zastosowanie probiotyków ginekologicznych jako środka profilaktycznego, mającego na celu pohamowanie ewentualnej infekcji intymnej. Tutaj więcej o probiotykach: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-czy-warto-je-stosowac. Dodatkowo sugeruję konsultacje ginekologiczne – warto, by lekarz dokonał badania i ocenił czy faktycznie nie doszło do infekcji. Jeśli jednak nie odczuwa Pani żadnych dolegliwości, sugeruję, by zachowała Pani spokój i po prostu zadbała o właściwą higienę intymną.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.