Czy w tej sytuacji seks nie jest wskazany?

Dzień dobry, jestem w trakcie leczenie bakteryjnej infekcji pochwy na którą został mi przepisany fluomizin oraz po invag. Wiem że podczas trwania kuracji nie można uprawiać stosunków seksualnych, a w przypadku masturbacji beż konieczności wprowadzania niczego do pochwy? Czy wszelkie czynności seksualne nie są wskazane? Dodatkowo jestem na etapie brania invagu i mam za sobą drugi dzień i zauważyłam że odczuwam delikatne poczenie/rozgrzanie po aplikacji kapsułki. Nie jest to nie wygodne ani bardzo intensywne. Powinnam dokończyć opakowanie czy moze jednak zmienić priobiotyk? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w czasie infekcji pochwy – niezależnie od jej podłoża – a także leczenia antybiotykiem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych oraz od masturbacji. Mimo prób zachowania higieny czy ostrożności w trakcie masturbacji nie sposób wykluczyć ryzyka przeniesienia patogenów do przedsionka pochwy. Dlatego też najlepiej byłoby poczekać do zakończenia antybiotykoterapii.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Co do dolegliwości po zastosowaniu probiotyku dopochwowego, to producent wspomina o możliwości wystąpienia takich działań niepożądanych, jak pieczenie, zaczerwienienie, a nawet obrzęk w okolicach pochwy.

Jeżeli dolegliwości nie są nasilone, może Pani dokończyć opakowanie, natomiast może Pani również zmienić probiotyk lub zastosować probiotyki ginekologiczne doustne. Ważne, by nie zaniechała Pani stosowania probiotyku – zarówno w trakcie leczenia, jak i przez pewien czas po zakończeniu antybiotykoterapii, ponieważ infekcja o podłożu bakteryjnym spowodowana jest zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej pochwy i niedostatkiem bakterii kwasu mlekowego w pochwie.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-ochrona-przed-infekcjami-intymnymi-jest-mozliwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.