Czy tampon doprowadził do zakażenia?

Witam serdecznie. Przez ostatnio towarzyszący mi stres w pracy zapomniałam o tamponie. A dokładniej wsadziłam nowy gdy jeszcze stary był w pochwie. Przez około 4 dni wymieniałam zużyte tampony gdy ten pierwszy wciąż tam był. Gdy się zorientowałam oczywiście go wyciągnęłam, lecz teraz po tygodniu przez cały ten okres wciąż mam krwawienie, tak obfite jak podczas miesiączki. Czy coś jest nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie udać się do ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.

Tampon pozostawiony zbyt długo w pochwie może być niebezpieczny. Maksymalny czas podawany przez producenta tych środków higienicznych to około ośmiu godzin. Jeśli tampon znajduje się w pochwie przez dłuższy czas, może to poskutkować nie tylko podrażnieniem błony śluzowej pochwy, stanem zapalnym czy infekcją, ale również zespołem wstrząsu toksycznego, co może doprowadzić nawet do śmierci.

Proszę pamiętać, iż tampon to ciało obce, w dodatku nasączone krwią, co stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Najprawdopodobniej krwawienie, które u Pani wystąpiło to właśnie skutek zbyt długiego przetrzymywania tamponu, o czym koniecznie trzeba poinformować lekarza.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tampon-mogl-ulokowac-sie-w-szyjce-macicy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tampon-w-pochwie-17-godzin, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-tamponow-powoduje-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.