Co może oznaczać samookaleczanie się?

Dzień dobry, mam problem. Odkąd pamiętam, tj. mniej więcej od czasu 4-5 klasy podstawówki, w stresujących chwilach potrafiłam wziąć jakikolwiek ostry przedmiot i po prostu się kaleczyć. Nie chciałam tego robić i nie wiedziałam właściwie, dlaczego to robię skoro nie działa mi się krzywda. Po prostu czułam wewnętrzny przymus, aby to robić. Jednak ostatnio zaczęło się to nasilać, to nie są tylko delikatne skaleczenia czy zadrapania skóry, ale coraz częściej zostają mi po tym blizny w widocznych miejscach, które rozdrapuje, żeby tak szybko się nie zagoiły. Przeraża mnie to, że moment kiedy zaczyna lecieć krew sprawia mi ulgę i powoduje rozluźnienie. W dodatku od niedawna gdy widzę np. nożyczki, noże kuchenne wyobrażam sobie, że odcinam sobie uszy, palce itp. Boję się tych myśli i powoli nie mam siły z tym walczyć. Mam dość stresującą pracę. Stałam się nerwowa, wycofana i najlepiej czuję się, gdy siedzę w domu i nie mam z nikim kontaktu. Obwiniam się o wszystkie niepowodzenia, mam bardzo niskie poczucie własnej wartości. Boję się rozmawiać z innymi. Do kogo mogłabym zwrócić się o pomoc? Nie chcę tak żyć.

Witam Panią,
Autoagresja, samookaleczanie to najczęściej problem
natury psychicznej, sposób na wyładowanie
agresji, stresu lub ukojenia lęku.
Zachowania autoagresywne są skutkiem
poważnego napięcia psychicznego.
Występują w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny
okazuje się być łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.
Jest to zjawisko o złożonym charakterze,
które może prowadzić do poważnych zaburzeń.
Przyczyną rozdrapywania ran są najczęściej traumy
i urazy doznane w dzieciństwie, których wspomnienia
sprawiają tak ogromny ból, że osoba cierpiąca
rozdrapuje rany, by bólem tym zagłuszyć cierpienia duszy.
Aby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła
problemu, czyli przyczyny Pani drapania głowy
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani zrozumieć psychiczne
konflikty powstałe na przestrzeni życia, a także odzyskać
spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl