Co może oznaczać taka zmiana z jednej strony gardła?

Witam! Od okolo 6 tygodni mam biala okragla kropke z jednej strony gardla (nie jest to kamien, jest przed migdalkiem ). Gardlo mam czerwone, nie boli, przy wdychaniu powietrza drapie co powoduje czasami kaszel. Temperatura w ciagu dnia od 36,6-37,5 a wieczorem od 37,4 do 38.3. Dostalam antybiotyk Clarithromycin (zapisany telefonicznie, bez wizyty u lekarza) ktory nie pomogl.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety przyczyn białych plam w jamie ustnej może być co najmniej kilka i postawienie diagnozy jest możliwe po obejrzeniu zmiany. Jeżeli wdrożone przez lekarza leczenie nie przynosi efektów, a problem nie znika lub dolegliwości stają się bardziej dokuczliwe – należy o tym jak najszybciej powiadomić lekarza. Antybiotyk, o którym Pan wspomina leczy infekcje bakteryjne, a czy tu leży przyczyna pańskiego problemu – trudno ocenić. Być może przyczyną białego nalotu jest kandydoza jamy ustnej, w przebiegu której w jamie ustnej mogą pojawiać się białe naloty. Wspomagająco należy wdrożyć dietę, które będzie uboga w cukier i jego pochodne – drożdże namnażają się szybciej w diecie, w której górują węglowodany. Więcej na temat kandydozy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kandydoza-jamy-ustnej-charakterystyka-rodzaje-leczenie-dieta. Jeśli w tekście odnajduje Pan objawy podobne do swoich, zachęcam również do przeanalizowania podpowiedzi naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-czerwone-krosty-i-afta-a-grzybica-jamy-ustnej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.