Co może oznaczać taki niewielki guzek w pępku?

Witam. Wyczułam dziś niewielki guzek w pępku. Guzek umiejscowiony jest w pepku, bardziej po lewej stronie, jest wyczuwalny pod palcem i ma wielkosc zblizoną do zielonego groszku. Guzek boli kiedy go dotykam. Nie ma zmienionego koloru, nie boli podczas kaszlu, ani podczas podnoszenia córki (16kg), nie zauważyłam też żadnych innych objawów. Co to może być? Do jakiego lekarza udać się celem diagnostyki? Pozdrawiam, Iwona 33 lata.
KOBIETA, 34 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

guzek w okolicy pępka, który Pani opisuje, może być wynikiem kilku różnych przyczyn. Może to być na przykład przepuklina pępkowa, która zazwyczaj nie jest bolesna, chyba że dojdzie do jej zakleszczenia lub zapalenia. Inną możliwością jest zakażenie skóry lub tkanki podskórnej, cysta czy lipoma, które również mogą być wyczuwalne jako guzek.

Biorąc pod uwagę objawy, zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu badania fizykalnego będzie mógł ocenić charakter guzka i w razie potrzeby skierować Panią na dalsze badania diagnostyczne, takie jak ultrasonografia. Lekarz rodzinny może również zdecydować o konsultacji z chirurgiem, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie przepukliny lub innego stanu wymagającego oceny specjalistycznej.

Wczesna diagnostyka może pomóc w szybkim ustaleniu przyczyny i odpowiednim leczeniu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pepkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.