Co może oznaczać takie uczucie zwężającego się gardła?

Witam, mam 24 lata. Od dwóch tygodnia towarzyszy mi uczucie zwężającego się gardła podczas leżenia na plecach, przechylania głowy w prawo lub patrzenia się w dół, bez bólu gardła czy kaszlu, natomiast pojawiają się sporadyczne bóle ucha prawo bądź lewego, nigdy naraz. Nie mam problemu z oddychaniem, nie duszę się, nie mam astmy itp. Podczas jedzenia bądź picia słodkich napojów wszystko wraca do normy, natomiast podczas picia wody uczucie zwężonego gardła powiększa się. Nie piję alkoholu ani nie palę od ponad dwóch lat, lecz wcześniej paliłem dość dużo (pół paczki dziennie) przez 3 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, o którym Pan pisze może dotykać wiele osób, zwłaszcza młodych. Nie są znane dokładne przyczyny wspomnianej dolegliwości, ale po wykluczeniu chorób somatycznych, prawdopodobnie ma to związek z podłożem emocjonalnym.

Uczucie ucisku i zwężonego gardła może pojawiać się przy nerwicy lękowej. Dotyka to bardzo często znaczną grupę osób, zwłaszcza w młodym wieku.

Nerwica jest grupą zaburzeń lękowych, które występują na tle czynników psychologicznych, biologicznych oraz środowiskowych. Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć: odczuwanie silnego lęku, strachu, gdzie mogą towarzyszyć stany depresyjne, czy natrętne myśli. Bardzo często występują objawy psychosomatyczne, jak: kołatanie serca, skoki ciśnienia, bóle i ucisk w klatce piersiowej, uczucie dławienia się oraz zwężonego gardła. Takie dolegliwości mogą utrudniać codziennie funkcjonowanie oraz wpływać na jakość życia.

Oczywiście, w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć poważniejsze choroby somatyczne, gdzie można by wykonać EKG, a także ogólne badania krwi, jak pełną morfologię, CRP, TSH, próby wątrobowe, czy poziom glukozy w surowicy krwi.

W przypadku nawracających objawów, zalecamy Panu skontaktować się z lekarzem internistą, aby po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecydował o dalszym postępowaniu.

Na pewno warto by było zadbać, o jakość życia, zdrowy sen, unikanie sytuacji stresowych, a także właściwą dietę.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.