Co może powodować problemy z ostrością widzenia?

Witam serdecznie. 6 tygodni temu miałem badanie wzroku ( badam się regularnie mniej więcej raz do roku) i okulista stwierdził że na lewym oku wada zmieniła się z 6,25 na 6,5 natomiast na prawym została bez zmian tj 3,75. dodatkowo zmniejszył mi się astygmatyzm tylko nie wiem na którym oku i tu pojawia się sedno mojego problemu. Otóż dostałem od okulisty receptę na nowe okulary więc poszedłem do optyka aby je zakupić. Po odbiorze okularów ( chodzę w nich już 4 dni) zauważyłem że muszę lekko wysilać wzrok aby patrzeć z bliska (w poprzednich okularach nie miałem problemu z czytaniem a w tych czasem się one pojawiają a czasem jest wszystko w porządku co dziwi mnie jeszcze bardziej) dodatkowo zmieniłem oprawki na plastikowe natomiast tam noski miałem niezintegrowane z oprawką tak jak w plastiowych. Czy przyczyną może być to że z przyzwyczjenia chcę dopchać okulary bardzie do góry i to może powodować problem z ostrością?

Musi Pan przyzwyczaić wzrok do nowych szkieł korekcyjnych, to czasem wymaga kilku-kilkunastu dni. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż oczekiwany czas udzielenia odpowiedzi ze strony portalu.