Co może znaczyć opuchlizna łechtaczki?

Od kilku dni czuje ze mam spuchnięta łechtaczke najbardziej przeszkadza mi przy załatwianiu się... Ginekologa nie mamy czynnego że względu na wirusa czy są jakieś tabletki na zmniejszenie opuchlizny?

Redakcja abcZdrowie

Witam, leczenie obrzęku łechtaczki zależne jest od etiologii pochodzenia, to jest od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Być może obrzmienie łechtaczki ma podłoże infekcyjne – wówczas niestety konieczna jest wizyta u lekarza. Jest to tak zwane zapalenie sromu – infekcja najczęściej o podłożu grzybiczym. W przypadku infekcji grzybiczej może Pani spróbować nasiadówek z ziołowych naparów oraz maści antygrzybiczych i produktów probiotycznych. W razie gdyby objawy nie ustąpiły w ciągu kilku dni, wizyta u ginekologa będzie nieodzowna. Proszę zwłaszcza zwrócić uwagę czy obrzękowi łechtaczki nie towarzyszą inne niepokojące symptomy – krwawienie z dróg rodnych, pieczenie podczas oddawania moczu, wzmożone upławy, świąd. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-sromu-przyczyny-objawy. Inna ewentualna przyczyna obrzęku łechtaczka może wynikać z podrażnień mechanicznych (zbyt intensywne tarcie, np. podczas seksu lub masturbacji), ponieważ łechtaczka jest bardzo delikatnym, a przede wszystkim silnie unerwionym organem, mocno reagującym na bodźce. Zachęcam do lektury artykułu, który wyjaśnia budowę oraz możliwe problemy dotyczące narządu: https://portal.abczdrowie.pl/lechtaczka-stymulacja-przerost-i-bol-lechtaczki. Niestety taki przerost łechtaczki może mieć również podłoże hormonalne – czasem jest objawem towarzyszącym hirsutyzmowi, wówczas świadczy o nadmiarze hormonów męskich – androgenów. W innych przypadkach towarzyszy również PCOS (zespół policystycznych jajników). Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.