Co znaczą takie opuchnięte i czerwone wargi sromowe w ciąży?

Witam moja narzeczona jest w 22 tygodniu ciąży mamy problem z wargami sromowymi są opuchnięte ,obolałe czerwone sprawiają nie samowity był . Czy można jakoś jej pomóc? Np posmarować trybiotykiem czy czymś ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę nie stosować nic na własną rękę. Tribiotic to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym do użytku zewnętrznego, a jego stosowanie w ciąży powinno być poprzedzone konsultacjami lekarskimi. Dolegliwości opisywane przez Pana mogą oznaczać infekcję intymną o podłożu grybiczym lub bakteryjnym. Powinien to ocenić ginekolog, ponieważ w ciąży nie wolno ignorować takich objawów. Nieleczone lub leczone niewłaściwie zakażenia sromu mogą być przyczyną powikłań, a nawet porodu przedwczesnego. Infekcje intymne w tym czasie są częstą przypadłością, ponieważ z powodu burzy hormonalnej toczącej się w organizmie przyszłej mamy dochodzi do zaburzenia mikroflory bakteryjnej, a co za tym idzie – zwiększonej podatności na zakażenia. Jeśli jest Pan zainteresowany, proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy. Do czasu wizyty u ginekologa Pańska partnerka może stosować nasiadówki z kory dębu, rumianku lub tymianku – w aptece dostępne są również gotowe mieszanki ziół do stosowania w przypadku infekcji intymnych. Pomocne mogą okazać się także probiotyki – w żelu lub globulkach, mogą zminimalizować skutki infekcji. Opuchnięte wargi sromowe mogą być również efektem reakcji alergicznej – na proszek do prania, barwniki zawarte w bieliźnie, wkładki higieniczne lub papier toaletowy, kremy, żele do golenia itd. Więcej o przyczynach bólu sromu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-sromu-przyczyny-objawy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.