Z czego może wynikać taki świąd warg sromowych?

Długi czas borykam się z świądem warg sromowych. Miałam wykonywany wymaz oraz posiew. Wyniki wyszły bardzo dobre żadnych zmian grzybiczych. Nie stosuję wkładek, używam bardzo delikatnego plynu do higieny intymnej oraz proszków, a problem nie znika. Kompletnie nie wiem gdzie szukać już problemu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

świąd warg sromowych jest problemem dermatologicznym, dlatego z tym problemem należy udać się do lekarza dermatologa. Na wizytę najlepiej zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań, które zostały wykonane do tej pory. Czysty posiew z wymazu jest dobrą wiadomością, oznacza to, że świąd nie ma podłoża grzybiczego, ani bakteryjnego (oczywiście, jeśli zbadano go standardowo pod tym kątem). Może okazać się, że te dolegliwości są spowodowane obecnością jakiegoś alergenu, którego nie wyeliminowała Pani ze swojego życia i dlatego świąd pozostaje. Inną przyczyną mogą być choroby skóry typu AZS (atopowe zapalenie skóry), używanie nieodpowiednich środków myjących czy najgorszy z możliwych powodów - rak sromu. W związku z tym zaleca się jak najszybsze odbycie konsultacji lekarskiej u specjalisty.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-sromu

https://portal.abczdrowie.pl/srom-budowa-funkcje

https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenia-sromu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.