Co mam zrobić z pieczeniem warg sromowych?

Od miesiąca mam problem z zaczerwienionymi i piekącymi wargami sromowymi większymi. Po zrobionych badaniach okazało się że infekcję intymną mogą powodować bakterie E coli w pochwie (badanie moczu nie wykazało zadyvh bakterii) na które został mi przepisany antybiotyk. Antybiotykokuracja nie wiele pomogła niestety na zmiany na wargach sromowych. Ponadto ginekolog przepisał mi maść triderm do zmarowania od zewnątrz oraz globulki gyno femidazol. Pomimo ich brania nie zauważam żadnej poprawy. Czy są jakieś badania które mogę dodatkowo wykonać lub leki które mogą mi pomóc. Dodam że po skończeniu tridermu smaruje zmiany zewnętrzne maścią z nagietka oraz alantanem jednak one również nie pomagają za bardzo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że cierpi Pani na tak uciążliwe i nieprzyjemne objawy, które znacznie obniżają komfort codziennego życia.

Większość badań, które można było wykonać, prawdopodobnie zostały przeprowadzone. Najważniejszy mógł się okazać posiew wymazu z pochwy, który wskazuje na kolonizację oraz bytowanie pewnych bakterii lub grzybów.

Leczenie, które Pani zastosowała powinno być wystarczające, jeśli chodzi o antybiotykoterapię. Istotnym jest, że aktualny problem, który Pani towarzyszy może wymagać szczególnej pielęgnacji oraz innego kierunku leczenia.

Najczęstszą przyczyną pieczenia, świądu oraz przesuszenia skóry okolic warg sromowych jest zazwyczaj niewłaściwa higiena oraz stosowanie środków myjących, podrażniających okolice intymne. Często również używa się nieodpowiednich artykułów higienicznych (podpaski, wkładki, czy tampony) oraz bielizny wykonanej z tworzyw sztucznych, które blokują dostęp powietrza.

Istnieje kilka naturalnych sposób, aby złagodzić występujące objawy. Często zalecane jest zastosowanie płukanki z kwasu borowego. Sprawdza się również regularne smarowanie maścią łagodzącą z allantoiną, deksapentanolem, czy zawierająca w swoim składzie ekstrakt z nagietka.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy, więc konsultację z lekarzem ginekologiem, aby mógł dobrać właściwe leczenie, aby istniejący problem już się nie nawracał i mogła Pani odczuwać większy komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wargi-sromowe-charakterystyka-zakazenie-plastyka

https://portal.abczdrowie.pl/waginoza-bakteryjna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.