Co oznaczają takie zmiany na wargach sromowych?

Od tygodnia pojawiły mi się na wargach większych na zew i wew stronie takie jakby afty, nadżerki, które bardzo pieką szczypią przy potarciu czy chodzeniu. Skóra wokół nich jest zaczerwieniona, chyba opuchnięta bo czuć pod nimi zgrubienie i swędzi. Dziś zobaczyłam że są wypełnione białym płynem i chyba ich liczba się zwiększyła. Czy to opryszczka, nigdy tak nie miałam. Do ginekologa w swoim mieście niestety szybko się nie dostanę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że w ostatnim czasie w obrębie okolic intymnych pojawiły się krostki/owrzodzenia, które są wypełnione płynem. Ich uszkodzenie powoduje ból, pieczenie i świąd. Ponadto wargi sromowe są obrzęknięte. Nie wspomina Pani jednak czy tym objawom towarzyszy nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, czy też dolegliwości podczas oddawania moczu. Wydaje się, że w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze zapisanie się na wizytę do ginekologa, a jeśli dostęp do specjalisty jest utrudniony to choćby kontakt z lekarzem rodzinnym. Lekarz ginekolog na podstawie badania ginekologicznego będzie mógł postawić diagnozę, a jeśli wystąpią wątpliwości co do obecności choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową pokierować dalej np. do wenerologa. Im szybciej dostanie się Pani do lekarza tym prędzej otrzyma Pani celowane leczenie tych zmian. W obecnej sytuacji może Pani udać się do apteki po preparaty, które będą działały objawowo na świąd i pieczenie. Ponadto należy zadbać o higienę miejsc intymnych. Nie stosować mydeł ani płynów do higieny intymnej tylko myć te okolice wodą, aby nie potęgować dodatkowo podrażnień. Najlepiej na co dzień nosić także bieliznę bawełnianą, która jest przewiewna i nie blokuje dostępu powietrza. Spać można bez bielizny aby przyspieszyć gojenie tych ranek. Mamy nadzieję, że uda się szybko dostać do lekarza i proces leczenia będzie krótki.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wargi-sromowe-charakterystyka-zakazenie-plastyka

https://portal.abczdrowie.pl/srom-budowa-funkcje

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie

https://portal.abczdrowie.pl/bol-sromu-przyczyny-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.