Jak poradzić sobie z takim problemem w okolicach łechtaczki?

Dzień dobry. Mój problem trwa już ponad 3lata. Zaczęło się od dyskonforu w okolicach lechtaczki. Po roku zrobił się mały uchyłek, przy lechtaczce. Teraz jest znacznie większy i czuć pieczenie ból i rozpieranie jak by darcie skóry. Trzech ginekologów zapisało maść betadine, tabletki na grzybice i probiotyk. Wszystko działa chwilę i zaczyna się od nowa. Proszę o pomoc. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

najprawdopodobniej ból łechtaczki jest spowodowany występującymi wcześniej infekcjami grzybiczymi i spowodowanym przez nie podrażnieniu okolic łechtaczki.

Dolegliwości łechtaczki występują też przy innych schorzeniach, należą do nich głównie: choroby weneryczne (chlamydia, kiła, rzeżączka), wulwodynia, czy infekcja wywołana wirusem HPV.

Jeżeli przepisywane przez specjalistów leki działają tylko chwilowo i możemy mówić o nawracających infekcjach grzybiczych, może warto się zastanowić o przyczynie ich powstawania. Często są one powodowane przez nieodpowiednią higienę (chodzi tu zarówno o jej brak, ale też o nadmierną higienę i pozbawianie się zdrowej flory bakteryjnej), zbyt ciasną, powodującą podrażnienia bieliznę lub przez kontakty seksualne z osobą dotkniętą podobnym schorzeniem. W przypadku aktywności seksualnej musi się Pani dowiedzieć, czy u partnera nie występują infekcje o podłożu grzybiczym, którymi można się zarazić.

Zachęcamy do stałej diagnostyki w gabinecie ginekologa, a w wolnej chwili do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym problemów z infekcjami intymnymi:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.