Co może znaczyć takie silne uczucie irytacji?

Przez co mogę chodzić bardzo poirytowana od 2 miesięcy jeśli nie jestem w ciąży, mam regularny cykl, wysypiam się, nie mam cukrzycy, nie bolą mnie zęby... czy noże być to spowodowane lekami antykoncepcyjnymi które biorę 5 miesięcy czy może jakieś inne hormony warto by było zbadać? Proszę o poradę gdzie zrobić pierwszy krok. To nie jest taka zwykła irytacja. To jest coś w stylu „jestem tak wkur*iona ze wydrapie sobie oczy”. Z punku psychiatrycznego powinno być wszystko okej. Nie mam żadnych stresów.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

większość pacjentek z problemami tarczycy zwraca się do lekarza przede wszystkim z uwagi na zmiany w nastroju. Dlatego też w pierwszej kolejności radzimy wykonać pełen pakiet badań tarczycowych: FSH, stężenia trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), LH, prolaktyny, estrogenu, testosteronu, SHBG, DHEA-S oraz TSH, a także wykonać badanie USG tarczycy. Więcej informacji o tym ostatnim badaniu znajdzie Pani pod tym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy.

Uczucie poirytowania często towarzyszy nadczynności tarczycy, której innymi objawami są między innymi chudnięcie pomimo apetytu, nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, utrudniona koncentracja i wzmożone pragnienie czy też szybsze bicie serca. Schorzenie niejako przyspiesza działanie organizmu, więc w początkowej fazie jest odbierane jako wyraz dobrego samopoczucia, pozytywnej energii i wigoru. Jednak serdecznie zachęcam Panią, by nie rezygnować z wizyty u specjalisty – nieleczone zaburzenia tarczycy mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym do niepłodności. Warto przed wizytą u lekarza zastanowić się, czy znajduje Pani inne nieprawidłowości w codziennym funkcjonowaniu Pani organizmu.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy,

https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.