Co może znaczyć takie trzepotanie serca?

Co może być przyczyną bardzo częstych "bulgotań" serca ? Dzień dobry! Mój problem polega na bardzo częstym odczuwaniu "bulgotań / trzepotania / wywracania się" serca. Pierwszy taki objaw miał miejsce 24 grudnia 2012 r., gdy wnosiłem dwa wiaderka węgla po schodach - wtedy bardzo się wystarszyłem i bardzo wpadłem w panikę. Od tamtego czasu, objawy te wystepują coraz częściej, aż ostatecznie teraz utrudniają dzienne funkcjonowanie. Objaw ten czasem utrzymuje się przez sekundę (takie szarpnięcie serca z odczuwalnym wyższym ciśnieniem w głowie), a czasem kilkanaście sekund do kilku lub kilkunastu minut. Objaw ten występuje podczas: wysiłku fizycznego, stresu wraz z adrenaliną [ do kilkunastu minut się utrzymuje ], duchoty w pomieszczeniu czy na dworze, schylaniu się, zmianie pozycji, podniecenia się, zimna (gdy drżę) [ od kilku sekund do kilku minut , ale najczęściej to maks. kilka / kilkanaście sekund ]. Dodam, że niekiedy takie sekundowe szarpnięcie serca pojawia się nagle bez przyczyny, bardzo często dziennie odczuwam zaduch/duszenie się/uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Zauważyłem, także wolniejsze bicie serca i słabo odczuwalne przy wdechu, a szybsze przy wydechu powietrza. Robiłem echo serca, ekg, ciśnienie, puls i holtera 48H u kardiologa prywatnego i wszystko wyszło ok, tylko jak wyżej wspomniałem Pani doktor zauważyła ten "problem" z oddychaniem, ale zapewniła mnie, że to nic poważnego, że taka moja natura i mój układ oddechowy jeszcze się nie rozwinął. Mam zlecone badania na anemię, morfologię, potas, sód, glukoze, crp, ft3, ft4, tsh itp. Dodam, że od kilku miesięcy mam zaburzenia równowagi w najczęściej w większych otwartych przestrzeniach typu: galeria handlowa, szeroka ulica, szeroka droga, duże pole, hangar etc. Czasem miewam także kłucia w klatce piersiowej lub pobolewania przy sercu / nerwobóle. Dodam również, że mam skoliozę od dziecka i guzki Shmorla, niby niegroźne. Lekarze twierdzą, że to nerwica. Jaka może być jeszcze przyczyna moich dziennych objawów ? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uczucie omdlenia i trzepotania serca

Chciala bym się zapytać dlaczego robi mi się słabo i trzepocze mi przy tym serce. Leźałam w szpitalu i robili mi echo i choltera i wszystkie wyniki wychodzą dobrze. mam problemy z kręgosupem. Ps.w dziecinstwie miałam operacie serca był to przeciek między przedsionkami. prosze o oddpowiedź.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania

Witam,
Szanowna pani, bez pełnej oceny stanu klinicznego i wyników badań, nie mogę dokonać pełnej interpretacji. proszę pozostawać po opieką kardiologa, a w sytuacji, gdy trzepotanie powróci koniecznie wykonać ekg. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skąd może brać się to trzepotanie?

Kilka lat temu stwierdzono u mnie nerwicę - to fakt. Przez cały ten okres do tej pory miewałam sporadyczne i krótkie napady trzepotania serca przy stosunkowo miarowym tętnie. USG serca wykazało minimalną niedomykalność zastawki. Ponieważ działo się to nie tak często, tłumaczyłam to nerwicą i niewielką wadą serca. Wczoraj się przeraziłam. Po dłuższej przerwie odkurzyłam rower i wyjechałam na dość długą, i przyznaję, ciężką wycieczkę rowerową. Po jakimś czasie w trakcie jazdy poczułam to moje trzepanie (tętno dość wysokie, związane z wysiłkiem). I tak jak się zaczęło. W zasadzie trwało do końca trasy w odstępie kilkunastu minut. Po przyjeździe do domu już nie przechodziło. Położyłam się, ale efektu poprawy nie było. Tętno utrzymywało się nadal na dość wysokim poziomie, a kołatanie, które odczuwałam jako dodatkowe skurcze, nie przechodziło jeszcze przez jakieś trzy godziny. Martwię się, bo nie wiem, czy przesadziłam z wysiłkiem, czy jest to efekt moich przypadłości, czy wszystko razem wzięte. Czy mogę dalej jeździć rowerem? Czy wysiłek może mi zaszkodzić? Dodam, że w tej chwili nie przyjmuję żadnych leków. Pozdrawiam, kasia

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Informacje zawarte w pytaniu są niewystarczające dla oceny, czym spowodowane były objawy. Nie napisała Pani, jaka była częstość pracy serca - być może subiektywnie odczuwane kołatanie było fizjologicznym jej przyspieszeniem w odpowiedzi na zwiększony wysiłek. Niewykluczone również, że tętno wzrosło nieproporcjonalnie do podejmowanego wysiłku, który był zbyt intensywny, np. jeśli w ostatnim czasie Pani aktywność fizyczna nie była zbyt duża. 

Wspomniała Pani o rozpoznanych zaburzeniach nerwicowych - kołatanie serca może być objawem somatycznym wywołanym psychogennie, co jest typowe dla tego rodzaju zaburzeń - być może obawiała się Pani kołatania i myślała o tym intensywnie podczas jazdy na rowerze, aż do wywołania takiego uczucia.

Istotny jest również Pani wiek oraz dotąd wykonane badania w kierunku chorób serca. Jeśli nie prowadzono diagnostyki warto udać się do lekarza rodzinnego, by wykonać EKG oraz opowiedzieć mu o objawach i wykonanych już badaniach. On - po badaniu fizykalnym - powinien ocenić, czy wymaga Pani diagnostyki kardiologicznej.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty