Co może znaczyć ten brak okresu od 60 dni?

Dzień dobry. Czekam na swój okres już ponad 60 dni, na wczorajszej wizycie u ginekologa usłyszłam, że to nic takiego, i żeby obserwować swoje cykle przez kolejne 6 miesięcy- wtedy będzie można ustalić, czy dzieje się coś złego i czy należy zacząć terapię hormonalną, jednak według niego mój układ rozrodczy trochę się rozleniwił i musi sie zaadaptować więc nie ma powodu do niepokoju. Dodam tylko, że nie mam problemów w tarczycą, morfologia również w porządku, zrzuciłam wagę w dosyć wolnym tempie, (ok. 20kg w ciągu roku) głównie sportem (jestem dosyć aktywna fizycznie- wykonuję dziennie ok.60tysięcy kroków), jem ok. 2500 do nawet 3000kcal w tym sporo zdrowych tłuszczy, ważę 57kg przy 167cm wzrostu. Czy słusznie nie powinnam sie martwić i spokojnie czekać? Jakie badania wykonać, czy ma to związek z aktywnością? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Brak okresu od tak długiego czasu może budzić niepokój. Z pytania wynika jednak, że jest Pani pod stałą kontrolą ginekologiczną. Proszę stosować się do wskazówek lekarza, a jeśli faktycznie problem ten nie będzie ustępował konieczna jest dalsza szczegółowa diagnostyka. Czasami tego typu problemy mogą wynikać z patologii w obrębie narządów rozrodczych. Nie wspomina Pani, czy były robione takie badania jak usg lub cytologia – jeżeli nie, warto dla pewności przeprowadzić taką diagnostykę.

W przypadku podejrzenia, że źródłem problemu mogą być zaburzenia hormonalne nie zaszkodzi także dodatkowa wizyta u endokrynologa, który zleci Pani odpowiednie badania.

Proszę pamiętać, że przyczyn zaburzeń miesiączki może być wiele. Często jej brak jest związany z długotrwałym stresem. Proszę się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie jest Pani narażona na jakieś bardziej stresujące sytuacje, które mogłyby spowodować ten stan. Jeśli tak warto byłoby o tym porozmawiać z psychologiem lub psychoterapeutą.

Więcej informacji na temat braku okresu i jego możliwych przyczyn znajdzie Pani w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-od-kilku-miesiecy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-od-dwoch-miesiecy-u-21-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-od-4-miesiecy-i-nasilenie-tradziku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.