Po pierwsze, co się stało, że w ciągu trzech lat przybrała Pani na wadze 14 kg? Czy nie choruje Pani na tarczycę lub na inne schorzenie, które wywołałoby taki przyrost masy ciała? - radziłabym to sprawdzić robiąc odpowiednie badania krwi. Również niektóre leki, np. sterydy mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała i odkładania tkanki tłuszczowej w miejscach, o których Pani pisze. Są ogólne zasady żywieniowe, które mogą pomóc Pani w zrzuceniu wagi i powrocie do zdrowia. Są to: regularność posiłków (4-5 w ciągu dnia o stałych godzinach) i niepodjadanie między nimi, picie około 1,5-2 l. wody dziennie, powolne jedzenie i przeżuwanie pokarmu, unikanie soli i cukru, aktywność fizyczna dostosowana do własnych możliwości, ograniczenie alkoholu, nikotyny i kofeiny, dieta oparta o produkty o małej zawartości tłuszczu, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste oraz nabiał i chude mięsa. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Przede wszystkim należy zmienić swój dotychczasowy tryb życia.
Przede wszystkim za dużo Pani wazy o 15- 20 kg.
Proszę zacząć dobrze się odżywać - http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania . Porady zamieszczone w tym artykule Pani pomogą.
Ponadto, aby wysmuklić sylwetkę, należy zacząć ćwiczyć - najlepiej ćwiczenia aerobowe - pływanie, bieganie, fitness, marsze z kijkami, albo ćwiczyć w domu partie ud, brzucha, pośladków.
Proces kształtowania sylwetki jest dość długi - 2-3 miesiące, wymaga samodyscypliny.
Wizyta u dietetyka również jest zalecana. Dowie się Pani gdzie popełnia błędy, jak należy się odżywiać, a przede wszystkim zostanie ustalony indywidualny plan żyweniowy.
Sprawdzić podstawowe badania w tym poziom hormonów tarczycy - TSH, a potem diagnostyka hormonów nadnerczy!
Witam,
A co doprowadziło do obecnej sytuacji? Nie znam sposobu Pani odżywiania, ale proponuję go przeanalizować i dodatkowo wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Z diety wykluczyć słodycze, napoje gazowane oraz żywność przetworzoną. Starać się, aby posiłki składały się z węglowodanów złożonych typu chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, kasze, a także surowych warzyw oraz mięsa przygotowywanego na drodze duszenia/gotowania/pieczenia. Są to ogólne wytyczne, niemniej jednak najlepiej będzie jak uda się Pani do dietetyka, po to aby przeprowadzony został wywiad żywieniowy, który wskaże Pani błędy w sposobie odżywiania. Często trafiają do mnie pacjenci u których wystarczy tylko przeanalizować nawyki żywieniowe i zaplanować aktywność fizyczną- nie ma potrzeby od razu układać jadłospisu.
Witam, najprostszą rzeczą będzie spożywanie 5 posiłków dziennie co 3 godziny, zastąpienie białego pieczywa, makaronów i ryżu produktami razowymi i wprowadzenie aktywności fizycznej.
Witam serdecznie,
Niestety, nie ma cudownego środka na piękny wygląd. Niezbędna jest zmiana trybu życia. Odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizyczne wspomagające przemiany tlenowe to jedyna skuteczna droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.
Regularne posiłki przyjmowane co najmniej 5 razy dziennie, zmiana jakości jedzenia na mniej kaloryczne oraz nawadnianie organizmu to klucz do sukcesu.
Polecam pomoc specjalistów, którzy szczegółowo omówią z Panią w jaki sposób należy zmienić tryb życia.
Witam serdecznie,
Przede wszystkim należy wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywność fizyczną która daje 30%. Musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku. Powinna Pani również wprowadzić ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha, na boczki i brzuch, które pomogą w wyrzeźbieniu ciała oraz ćwiczenia aerobowe, dzięki którym spali się nadmiar tkanki tłuszczowej. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670 Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
Otyłość brzuszna, czyli typ androidalny sylwetki często predysponuje do cuktrzycy typu 2.
Charakteryzuje się :
- szerokie barki
- kark, klatka piersiowa i brzuch – szerokie
- kończyny muskularne z małą ilością tkanki tłuszczowej
- miednica stosunkowo wąska
- muskularne pośladki, silne uda
- ogólne wrażenie – męska budowa
- kości kończyn, dłoni i stóp duże
Jadłospis kobiety o takim typie sylwetki powinno zawierać dużo świeżych warzyw, produktów z całych ziaren zbóż, owoców. Źródłem białka powinny być nasiona roślin strączkowych, ryby i chude świeże mięso. Pozdrawiam serdecznie, mgr Zuzanna Mroczkowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poprawić przemianę materii? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na zmniejszenie brzucha u mężczyzny – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odżywianie i trening mięśni brzucha – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Wyrzeźbienie mięśni brzucha – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak szybko spalić tłuszcz? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zrzucić boczki? – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Ćwiczenia na płaski i umięśniony brzuch u 19-letniej dziewczyny – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Wzdęty i powiększony brzuch – odpowiada Mgr Patrycja Kłósek
- Brak efektów odchudzania u 20-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odstający brzuch u 18-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Jak odzyskać figurę?
Kobieta po porodzie wcale nie musi być gruba i nie
Trening przed czy po śniadaniu? Eksperci wyjaśniają, kiedy najlepiej ćwiczyć
Dbając o dobre samopoczucie i zdrowy wygląd sylwet
Trening tabata - zasady, efekty, wskazania i przeciwwskazania
Trening tabata to czterominutowy trening interwało