Co oznacza błona śluzowa okrężnicy o cechach pseudomelamozy?
Witam, wczoraj mialam wykonana kolonoskopię. Opis-Błona sluzowa okręznicy o cechach pseudomelamozy-poza tym innych zmian w ocenianianym fragmencie jelita grubego nie stwierdzono Wprowadzenie kolonoskopu zakonczono w ololicy zagiecia wątrobowegoi odstapiono od jego kontunuacji z powodu towarzyszacego bólu. Okolica odbytnicza oceniona w inwersji prawidłowa. Przed badaniem chirurg wyczuł guzek w odbytnicy , Mam pytanie czy konieczne jest badanie TK?

KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
74 poziom zaufania
Melanoza jelita grubego oznacza przebarwienie śluzówki jelita, spowodowane nadmiernym gromadzeniem barwnika. Zazwyczaj rozpoznawane jest w trakcie badania kolonoskopowego. Częstą przyczyną jest nadmierne stosowanie środków przeczyszczających. Nie stwierdzono aby melanoza miała związek z jakimikolwiek chorobami jelita grubego. Poza tym wynik badania do miejsca, do którego wprowadzono kolonoskop jest prawidłowe. Natomiast to czy powinna Pani zrobić TK jamy brzusznej zależy od tego, z jakiego powodu wykonała Pani kolonoskopię. Jeżeli występują takie objawy kliniczne jak krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jawne lub utajone, TK jamy brzusznej może być niezbędne w celu diagnostyki krwawienia. Wynik badania kolonoskopowego zawsze powinien ocenić lekarz, który Panią skierował na badanie.