Witam,
grupa II wynika prawdopodobnie ze stanu zapalnego w pochwie, przemawia za tym wzmianka o zmianie flory bakteryjnej. Jest to pewne zachwianie równowagi między drobnoustrojami bytującymi normalnie w pochwie, prowadzące do rozwoju stanu zapalnego. Stanom zapalnym sprzyja również obecność nadżerki. Z tego też powodu proszę zgłosić się do ginekologa, który pewnie zaleci leczenie objawowe infekcji i wypowie się, co do metody leczenia nadżerki.
Pozdrawiam.
Witam,
Wynik należy oczywiście skonsultować z lekarzem, ale nie ma zbytniego powodu do obaw. U zdrowych kobiet najczęściej spotyka się w cytologii grupę pierwszą lub drugą. Oznacza to, ze badanie należy powtórzyć z około 2-3 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej i są ku temu wskazania. Poniżej przedstawię krótko charakterystykę wybranych grup w cytologii wraz z opisem występujących tam komórek i dalszego postępowania w przypadku wystąpienia danej grupy. Oczywiście każdy wynik badania wymaga konsultacji z lekarzem zlecającym badanie.
pierwsza grupa - w rozmazie są prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego. Badanie należy powtórzyć za około 2-3 lata.
druga grupa- jest najczęściej spotykana u kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne. Czasami występuje też u kobiet ze stanem zapalnym lub nadżerką oraz u zdrowych kobiet. Konieczne jest badanie ginekologiczne, a w razie potrzeby leczenie stanu zapalnego np. antybiotykami, co musi zlecić lekarz ginekolog. Brak komórek nowotworowych, ale występują komórki, które mogą świadczyć o stanie zapalnym. Badanie powtarza sie za około rok lub dwa, chyba , ze występuje nadżerka lub lekarz zaleci inaczej.
trzecia grupa - występują komórki dysplastyczne, czyli takie które mogą świadczyć o nowotworze. W tym przypadku wykonuje się badania dodatkowe np. kolposkopię.
grupa czwarta-w rozmazie można znaleźć komórki atypowe. Świadczą one o miejscowym występowaniu raka. Rak o występowaniu miejscowym jest wyleczalny.
grupa piąta -występują komórki atypowe, grupa ta świadczy o nowotworze inwazyjnym.
W Pani przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć czy nie występuje nadżerka czy zakażenie. Nie ma za to podstaw, aby obwiać się o wystąpienie nowotworu. Badanie należy powtórzyć za 2-3 lata lub wcześniej, jeśli tak zaleci lekarz.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadżerka, cytologia II grupa - czy to przeciwwskazania dla stosowania doustnej antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy AGUS może być wywołane drożdżakami? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Wynik badania cytologicznego i interpretacja – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Grupa 3 w cytologii, stan zapalny, nadżerka i widoczne komórki ASC-US – odpowiada Lek. Jarosław Maj
- Co może oznaczać wynik cytologii u 32-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają obecne komórki metaplastyczne, bardzo liczne erytrocyty? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- O czym świadczy opis cytologii u 29-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak rozumieć moje badanie cytologiczne? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Wyjaśnienie wyniku badania cytologicznego – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co oznaczają zmiany zapalne w badaniu cytologicznym? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Cytologia - charakterystyka, przebieg badania, wyniki, leczenie
Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku ra
Cytologia grupa 2 - charakterystyka, skala Papanicolau, wyniki
Kobieta powinna regularnie badać się u ginekologa.
Cytoliza i cytoliza pochwowa - co warto o nich wiedzieć?
Cytoliza to rozpad struktur komórkowych, które utr