Co oznacza mój wynik tomografii głowy?

Witam, dostałam wynik z tomografii głowy. Wyszedł dobrze, ale jest jedna cecha niepokojąca, mianowicie, odczytuję z wyniku: "Cechy zaniku korowego mózgu, głównie w zakresie płatów czołowych". Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego sformułowania.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie napisała Pani niestety swojego wieku. Opisywana zmiana jest typową zmianą występującą wraz ze starzeniem się organizmu, dlatego zazwyczaj (gdy nie ma innych niepokojących objawów), nie wymaga dalszej diagnostyki (kolejnym badaniem jest wtedy rezonans magnetyczny). Zanik korowy jest spowodwany umieraniem wraz z wiekiem komórek nerwowych i właśnie pierwsze widoczne zmiany pojawiają się w płatach czołowych. Dlatego podstawą w interpretacji takich zmian jest odniesienie nasilenia takiego zaniku (ale to można ocenić tylko poprzez samodzielne oglądanie kliszy) do wieku pacjenta.

Serdecznie pozdrawiam!