Co oznacza obniżenie wysokości i skrócenie sygnału krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5?
Witam. Ostatnio miałam robiony rezonans magnetyczny i oto jego wynik ( Zmniejszenie lordozy lędźwiowej, obniżenie wysokości i skrócenie sygnału krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 i w mniejszym stopniu L5/S1, świadczące o ich częściowej dehydratacji. Tylne uwypuklenia krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 o szer do 4,3 mm/ nieco prawostronnie/ i na poz L5/S1 centralnie do szer 2,3 mm. Opisane zmiany wraz z niewielką osteofitozą tylnych krawędzi trzonów zwężają kanał kręgowy z uciskiem struktur nerwowych. Stożek rdzenia na wysokości L1/L2. Od neurochirurga dowiedziałam się że operacja nie będzie konieczna, nawet nie ma do niej przeciwwskazań, jednak zaistniała taka sytuacja, że wyczerpałam już wszystkie możliwości leczenia zachowawczego leki(doreta), zastrzyki ( w tym ze sterydami) oraz rehabilitację, którą w połowie musiałam przerwać przez bardzo silny ból w okolicach lędźwi, nie mogę się schylić, chodzenie oraz siedzenie powoduje silny rwący ból, moje pytanie brzmi: jak jeszcze mogę sobie pomóc?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Dzień dobry. Dobra terapia zachowawcza może wiele zdziałać. Nie wiem, czy stosowano u Pani jakiekolwiek trakcje - myślę, że mogłyby bardzo Pani pomóc- oraz najważniejsze - ćwiczenia stabilizacji centralnej. Z opisu wynika, że są to raczej zmiany przeciążeniowe spowodowały takie dolegliwości i zniszczenia( jak na Pani wiek - niestety dość zaawansowane) ale wiele można osiągnąć wzmacniając m.in mięsień poprzeczny brzucha , mięsień wielodzielny oraz dno miednicy. Konieczne jest odbudowanie prawidłowych wzorców motorycznych - czyli prawidłowe pochylanie się, podnoszenie, siedzenie. To bardzo ważne, a wiele osób nie zwraca na to uwagi - i stąd tak duże przeciążenia (wiele osób pracuje godzinami w pozycji siedzącej doprowadzając kręgosłup do katastrofy). Na Śląsku polecam świetnych specjalistów z Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice - mają dużą wiedzę i doświadczenie w terapii z zastosowaniem stabilizacji centralnej. Życzę zdrowia i powodzenia, I. Ż.