Co oznacza obniżenie wysokości i skrócenie sygnału krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5?

Witam. Ostatnio miałam robiony rezonans magnetyczny i oto jego wynik ( Zmniejszenie lordozy lędźwiowej, obniżenie wysokości i skrócenie sygnału krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 i w mniejszym stopniu L5/S1, świadczące o ich częściowej dehydratacji. Tylne uwypuklenia krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 o szer do 4,3 mm/ nieco prawostronnie/ i na poz L5/S1 centralnie do szer 2,3 mm. Opisane zmiany wraz z niewielką osteofitozą tylnych krawędzi trzonów zwężają kanał kręgowy z uciskiem struktur nerwowych. Stożek rdzenia na wysokości L1/L2. Od neurochirurga dowiedziałam się że operacja nie będzie konieczna, nawet nie ma do niej przeciwwskazań, jednak zaistniała taka sytuacja, że wyczerpałam już wszystkie możliwości leczenia zachowawczego leki(doreta), zastrzyki ( w tym ze sterydami) oraz rehabilitację, którą w połowie musiałam przerwać przez bardzo silny ból w okolicach lędźwi, nie mogę się schylić, chodzenie oraz siedzenie powoduje silny rwący ból, moje pytanie brzmi: jak jeszcze mogę sobie pomóc?

Dzień dobry. Dobra terapia zachowawcza może wiele zdziałać. Nie wiem, czy stosowano u Pani jakiekolwiek trakcje - myślę, że mogłyby bardzo Pani pomóc- oraz najważniejsze - ćwiczenia stabilizacji centralnej. Z opisu wynika, że są to raczej zmiany przeciążeniowe spowodowały takie dolegliwości i zniszczenia( jak na Pani wiek - niestety dość zaawansowane) ale wiele można osiągnąć wzmacniając m.in mięsień poprzeczny brzucha , mięsień wielodzielny oraz dno miednicy. Konieczne jest odbudowanie prawidłowych wzorców motorycznych - czyli prawidłowe pochylanie się, podnoszenie, siedzenie. To bardzo ważne, a wiele osób nie zwraca na to uwagi - i stąd tak duże przeciążenia (wiele osób pracuje godzinami w pozycji siedzącej doprowadzając kręgosłup do katastrofy). Na Śląsku polecam świetnych specjalistów z Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice - mają dużą wiedzę i doświadczenie w terapii z zastosowaniem stabilizacji centralnej. Życzę zdrowia i powodzenia, I. Ż.