Co oznacza opis rtg?
Przy prześwietleniu rtg stwierdzono zapalenie płuc, w dalszej części opisu jest - sylwetka serca poszerzona w lewo, łuk aorty wydłużony - chciałbym wiedzieć co to oznacza i jakie mogą być tego przyczyny? Wiek 39 lat, wzrost 175 cm, waga 85 kg, palący.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Wydłużenie aorty nie jest niczym niepokojącym i nie wymaga diagnostyki. Natomiast lewokomorowe powiększenie sylwetki serca w rtg klatki piersiowej może świadczyć o początku niewydolności serca. Dlatego w takim przypadku należy wykonać ECHO serca.
Poza tym bardzo ważny jest dokładny wywiad lekarski oraz zbadanie pacjenta. Dlatego proszę udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam