Co oznacza podwyższony poziom bazofilii u dziecka?

Podwyższony poziom bazofilii u dziecka. Proszę o interpretację wyników morfologii dziewczynki w wieku 9 lat. Neutrofile 35 % (L), Monocyty 9% (H), Bazofile 2% (H) pozostałe parametry są w normie. Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Lek. Bartosz Szarawarski

W zaprezentowanych przez panią wynikach bazofilia nie jest znaczna. Najpewniej to wynik po automatycznej analizie, więc obarczony może być pewnym marginesem błędu. Podwyższone bazofile u dzieci bez poważnych chorób hematologicznych najczęściej obserwujemy przy alergii, po infekcjach, zwłaszcza cięższych, ponadto może to być efekt uboczny stosowanych leków. Niemniej - taki wynik, w przypadku braku odchyleń w stanie klinicznym dziecka, nie budziłby mojego niepokoju.