Co oznacza podwyższony poziom ferrytyny w ciąży?

Czy podwyzszona ferrytyna 294 w ciazy 7 tydzień, przy progu badania 204 jest bardzo niebezpieczna? Inne wyniki mam w normie. Bardzo się martwię a lekarza mam dopiero w poniedziałek..

Dzień dobry,

Ferrytyna jest jednym z tzw. wskaźników ostrej fazy- może być oznaczą toczącego się stanu zapalnego (np. infekcji). Stężenie białka wykorzystuje się także w diagnostyce niedokrwistości: zbyt niski poziom sugeruje niedobór żelaza, natomiast zbyt wysoki może wskazywać na nieefektywny proces tworzenia czerwonych krwinek.

Niestety nie znam Pani wywiadu, trudno więc ocenić, która z hipotetycznych diagnoz jest najbardziej prawdopodobna w Pani sytuacji.

Proszę zwrócić uwagę na wynik badania swojemu lekarzowi prowadzącemu- podwyższone stężenie ferrytyny w początkowym etapie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.