Podwyższony poziom ferrytyny po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Robiłam ostatnio morfologię oraz badanie poziomu ferrytyny i niestety ferrytyna przekroczyła normę, miałam jej 376 a norma jest 150. Czym to może być spowodowane? Miesiąc temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, innych leków nie biorę. Gdzie szukać pomocy? Póki co lekarz rodzinny przepisał mi kwas foliowy i diab12. Żelazo mam w normie.
KOBIETA ponad rok temu

Witam! Ferrytyna należy do tzw. białek ostrej fazy, które ulegają podwyższeniu np. w wyniku toczącego się w organizmie zapalenia czy zakażenia. Podwyższony poziom pojawia się także w stanach przeładowania żelazem, te jednak możemy w Pani przypadku wykluczyć. Być wynik związany jest z niedokrwistością z niedoboru witaminy B12/kwasu foliowego, bo rozumiem że takowa została w Pani przypadku stwierdzona. Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza rodzinnego i powtórzyć badanie za kilka dni. Pozdrawiam.