Co oznacza pojęcie metaplazji?

Witam, Od 6 lat chodzę z guzkiem w bliźnie po cesarskim cięciu (poród 8 lat temu). Z roku na rok nieznacznie się powiększa. Boli i mam bolesne i obfite miesiączki. Chodziłam co roku na wizyty kontrolne do różnych ginekolgów, którzy mnie uspakajali. W tym roku dostałam skierowanie na biopsję oraz na oddział ginekologiczny. Wynik biopsji: "Zlokalizowano hypogeniczną nieco niejednorodną strukturę o wym. 19x8mm na prawo od linii pośrodkowej ciała w podbrzuszu w rzucie wyczuwalnego guza. W obrębie blizny po cesarskim cięciu płaty komórek nabłonka gruczołowego z cechami metaplazji oksyfilnej, makrofagi, syderofagi." Proszę o interpretację. Co oznacza pojęcie metaplazji? Czy zmiana jest niezlosliwa, a jeżeli tak, to czy może zezłośliwieć? Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Sylwia, Zabrze, 29 lat.

Lek. Tomasz Budlewski

Metaplazja to
Pojawienie się innego rodzaju komórek niż te które powinny być konieczna dalsza diagnostyka obserwacyjna lub decyzja o usunięciu guza aby poznać jego strukture i przebadać