Rogowacenie mieszkowe i jego leczenie

Witam, dermatolog stwierdził u mnie rogowacenie mieszkowe. Zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się czy to coś poważnego. Dermatolog zalecił mi stosowanie dwóch balsamów, pierwszy to Pilarix (krem mocznikowy), a drugi to Cerkoderm 15 (krem mocznikowy z AHA). Chciałbym się dowiedzieć, czy te dwa kremy można stosować jednocześnie? Czy można je nakładać jeden na drugi? W ulotkach obu balsamów znalazłem informacje na temat stosowania każdego z nich dwa razy dziennie. W związku z tym pojawia się moje pytanie, z jaką częstotliwością powinienem używać zaleconych kremów, aby pozbyć się całkowicie problemu rogowacenia mieszkowego? Chciałbym się przy okazji dowiedzieć na czym polega rogowacenie mieszkowe? Skąd się bierze i jakie są przyczyny rogowacenia mieszkowego? Najbardziej mnie nurtuje jednak wspomniana kwestia stosowania balsamów. Jak często ich używać, aby załagodzić objawy rogowacenia mieszkowego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, należy stosowac przypisane preparaty i przy regularnym stosowaniu choroba nie powinna nastręczać dużych dolegliwości. Prosze stosowac rownocześnie jedną maść na zmiany. Pozdrawiam

Magdalena StusiĹska

Rogowacenie mieszkowe polega na tym że wokół mieszków włosowych (miejsc z których wyrastają włosy) pojawiają się grudki przymieszkowe, opatrzone czopem rogowym. Skóra pokryta takimi grudkami jest sucha i szorstka, sprawia wrażenie tarki, przypomina trwałą "gęsią skórkę". Najczęściej występuje na wyprostnych częściach kończyn, gdy zajmuje twarz dotyczy zwykle okolicy brwi i występuje razem z zaczerwienieniem twarzy. Objawy często mają mniejsze nasilenie latem. Chorobie nie towarzyszą żadne inne objawy.
Kremy można stosować razem.