Co oznacza ta krosta na sutku?

Witam, od jakiegoś czasu na prawej brodawce sutkowej mam krostke, wygląda ona jak zwykła krosta, która wewnętrz jest biała, wczoraj zauważyłam że skóra w okolict tej krostki dosyć mocno się zaczerwienila, a poza tym pod nią, jakby w srodku piersi wyczuwalny jest mały guzek, jestem kobietą, mam 23 lata, nigdy nie byłam w ciąży i od ponad roku stosuje antykoncepcję hormonalna, wczensiej nie miałam problemów z piersiami, co to może być? Do jakiego lekarza się najlepiej udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszelkie zmiany w wyglądzie piersi: nierówności, guzki, wybroczyny, krosty i pryszcze są podstawą do rozpoczęcia diagnostyki. Oczywiście niewykluczone, że białe krostki to naturalnie występujące gruczoły Montgomery'ego, ale niepokojące jest zaczerwienienie skóry, świadczące o toczącym się stanie zapalnym – być może jest to tylko niegroźne zapalenie mieszka włosowego, choć powinien ocenić to lekarz. Więcej szczegółów w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/nie-kazdy-guz-to-rak-oto-najczestsze-lagodne-choroby-piersi.

Krosta na brodawce – nawet gdy przypomina zwykły pryszcz – jeżeli trudno się goi, jest bolesna, a w jej okolicy pojawiają się inne zmiany, powinna obudzić Pani czujność. Dlatego sugeruję, by zgłosiła się Pani do internisty bądź ginekologa – każdy z tych lekarzy po przeprowadzeniu badania fizykalnego i zebraniu wywiadu może zadecydować o pokierowaniu Pani dalej. Tutaj przeczyta Pani o tym, jakie badania piersi są przeprowadzane w celu diagnostycznym: https://portal.abczdrowie.pl/badania-piersi-jakie-i-dla-kogo.

Choć trudno na tym etapie domniemywać, co może być przyczyną takiej zmiany skórnej, to nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o nowotworze piersi – choć w rzeczywistości czynnik ryzyka wzrasta wraz z wiekiem, to jednak diagnostyka, a co za tym idzie – wczesne wykrycie problemu, jest kluczowe w leczeniu raka. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, znajdzie w nim Pani informacje o diagnostyce oraz leczeniu nowotworów piersi: https://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.