Dlaczego pobolewa mnie jedna pierś?

Witam Moim problemem jest boląca prawa pierś,ale zacznę od początku pewnego razu zauważylam że z prawej piersi po naciśnięciu wydobywa sie biały płyn,przypomina to mleko,mój synek ma 2 latka a karmiła ok 3 miesięcy.Zapisałam się do ginekologa żeby to zdiagnozować.Czytając w Internecie natknęłam się na podwyższoną prolaktyne.Po kilku dniach doszedł ból piersi,uczucie ciepła.Pani ginekolog zabrała mi pierś i stwierdziła jakiegoś guza,powiedziała że może to być włókniak lub tłuszczyk,a jeśli chodzi o prolaktyne to raczej mam w normie bo badając mnie ginekologiczne zobzlaczyla że mam owulacjię ale muszę zrobić badania usg więc czekam i zobaczę.Zapomniałam dodać że parę dni przed miesiączka ból ustąpił ale 2 dni po okresie wrócił .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tłuszczaki, włókniaki, brodawczaki śródprzewodowe, gruczolakowłókniaki i torbiele to łagodne zmiany nowotworowe, które faktycznie mogą powodować wyciek płynu z brodawki sutkowej. Myślę, że badanie USG potwierdzi którąś z tych zmian, natomiast dodatkowo może Pani wykonać badanie PRL – czyli na wysokość prolaktyny we krwi. Już nawet niewielkie zaburzenia hormonalne bywają przyczyną np. mlekotoku lub powstania niektórych zmian nowotworowych (np. włókniaków). Temat wycieku z brodawki został poruszony w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Po obejrzeniu zmiany za pomocą badania ultrasonograficznego lekarz może zlecić wykonanie biopsji gruboigłowej lub cienkoigłowej, by ocenić charakter guza (choć, tak jak wspominałam, tego rodzaju nowotwory są łagodne). W dalszej kolejności specjalista zadecyduje, czy zmianę należy usunąć, czy też wystarczy obserwacja. Tłuszczaków nie usuwa się, jeżeli nie przekraczają kilku centymetrów i nie są bolesne, choć mają tendencję do szybkiego rozrastania się – stąd kontrolowanie zmiany jest tak ważne. Tutaj dowie się Pani więcej o tłuszczakach: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak.

Z kolei włókniaki nie kwalifikują się do usunięcia, jeżeli pacjentka nie jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworu piersi, czyli zazwyczaj nie przekracza 25. roku życia – proszę przeczytać ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie. Obserwacja tego typu łagodnych zmian nowotworowych polega na wykonywaniu badania USG co 6 miesięcy oraz na kontrolach u ginekologa – także raz na pół roku. Więcej na ten temat w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/nie-kazdy-guz-to-rak-oto-najczestsze-lagodne-choroby-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.