Czy brodawczak śródprzewodowy w piersi jest groźny?

Jestem po biopsji prawej piersi. Znajduję się w niej zmiana o wymiarach 15x6. Wynik: obraz cytologiczny zmiany łagodnej, najprawdopodobniej o charakterze brodawczaka śródprzewodowego. Czy zawsze lepiej usunąć takie zmiany czy można je tylko obserwować?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Brodawczak śródprzewodowy to łagodna zmiana, rozwijająca się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, tuż za brodawką sutkową. Średnica guza wynosi najczęściej kilka milimetrów. Z tego powodu bardzo często nie jest on wyczuwalny podczas klasycznego badania palpacyjnego. Wśród objawów, jakimi się manifestuje znajduje się żółty, surowiczy, niekiedy podbarwiony krwią, wyciek z brodawki sutkowej. Ze względu na ryzyko transformacji złośliwej, zmiany takie powinny być usuwane chirurgicznie. Zabieg taki polega na usunięciu zmienionego przewodu lub fragmentu gruczołu wraz z brodawczakiem. Czy zawsze lepiej usunąć takie zmiany czy można je tylko obserwować?