Co dalej robić z tym guzkiem w piersi?

Mam 29lat karmie córkę już 1rok i 5miesiecy to już moje trzecie dziecko i w ostatnich dniach wyczułam w prawej piersi spory "guz" i nie wiem co mam dalej robić. W mojej rodzinie nikt nie mnial raka piersi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety podała Pani zbyt mało szczegółów, by móc ocenić z czym ma Pani do czynienia. Przede wszystkim istotne jest, w którym miejscu znajduje się guz, jakie daje objawy, czy towarzyszą mu jakieś inne dolegliwości i w jakim momencie cyklu zauważyła Pani jego obecność.

Wiele guzów w piersi to zmiany łagodne, niekiedy wynikające z zaburzeń hormonalnych. Nie są groźne i nie ulegają zezłośliwieniu, jednak bardzo istotne jest, by regularnie wykonywać samobadanie, a w przypadku wykrycia czegokolwiek niepokojącego – niezwłocznie zgłaszać się do lekarza. Więcej w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/nie-kazdy-guz-to-rak-oto-najczestsze-lagodne-choroby-piersi.

Proszę zatem skonsultować się z internistą lub ginekologiem. Lekarz po przeprowadzeniu badania fizykalnego zadecyduje o dalszej diagnostyce – np. o USG. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.