Co oznacza taka zmiana przy nasieniowodzie?

Czy 3mm twardy punkt na nasieniowodzie (tak myślę, zupełnie przy ściance w mosznie, blisko pachwiny) przesuwający się pod palcami jest powodem do obaw? Nie boli nawet przy dotyku, nie zmienia rozmiaru, mam tak od ponad pół roku i nie zauważyłem innych niepokojących objawów.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

z treści zawartej w pytaniu wynika, że w okolicy nasieniowodu występuje u Pana twarda zmiana o średnicy około 3 mm. Nie jest bolesna, ale przesuwa się względem okolicznych tkanek. Jej wielkość oraz kształt nie uległy zmianie od kilku miesięcy. Bardzo dobrze, że obserwuje Pan to miejsce, dzięki czemu możliwa jest ocena ewentualnej progresji rozwoju zmiany. Niemniej jednak należy pomyśleć o konsultacji z lekarzem urologiem w najbliższym czasie. Lekarz oglądając to miejsce, będzie w stanie stwierdzić, jak dalej postępować w tej sytuacji. Jeśli będzie konieczne, to wykona USG, dzięki któremu dowie się, jaki charakter ma ta zmiana oraz czy wymaga dalszych badań. Jeśli nie będzie to w ocenie lekarza nic groźnego, to pozostanie ona do obserwacji. Jeśli zaś będzie inaczej, to niewykluczona może być biopsja. Ponadto lekarz może zlecić wykonanie badań ogólnych (morfologii krwi, OB, CRP, analizy moczu) czy hormonalnych (poziomu hormonów płciowych: androgenów oraz PSA). Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem celem wykonania wstępnej diagnostyki tego guzka. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

https://portal.abczdrowie.pl/jadra

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-najadrza-i-jadra

https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-wodniaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty