Co oznacza taki nasilający się ból w okolicy podbrzusza?

Witam, rocznikowo mam 19 lat. Od około pół roku (najczęściej) dwa tygodnie po miesiączce (która sama w sobie jest dość silna) dostaje bóli (dość mocnych) w okolicy podbrzusza po prawej, jak i lewej stronie. Ból nasila się i idzie ku dołowi, do miejsc intymnych. Co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

możliwe, że bóle podbrzusza, o których Pani wspomina związane są z owulacją. Nie napisała Pani, jak długie są cykle miesiączkowe, ale jeśli są one regularne i trwają około 28 dni, to najprawdopodobniej owulacja następuje około 14. dnia cyklu miesiączkowego, zakładając, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu.

Owulacja może się jednak przesuwać, więc dopuszczalny jest kilkudniowy margines błędu. Zazwyczaj jednak owulacja następuje między 12. a 16. dniem przed kolejną menstruacją. Wówczas kobieta może odczuwać bóle brzucha o średnim natężeniu.

Dolegliwości bólowe pojawiać się mogą zarówno po lewej, jak i prawej stronie podbrzusza – w zależności od aktywności jajnika w danym cyklu miesiączkowym. Towarzyszyć im mogą nudności, ogólne zmęczenie i osłabienie. W momencie owulacji pojawia się również charakterystyczna wydzielina z pochwy, przypominająca białko kurzego jaja.

Ulgę mogą przynieść napary ziołowe, gorące kąpiele, okłady z termoforu bądź leki rozkurczowe. Jeśli to nie pomoże warto udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania.

Więcej na temat bolesnej owulacji przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bolesna-owulacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.