Co oznacza taki obraz USG u kobiety?

8 maja mialam ostatnia miesiaczke 17 czerwca bylam u lekarza powiedzial ze widac pecherzyk ciazowy z echcem zarodka ale nie widzi zarodka kazal przyjsc za tydzien co to oznacza

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oznacza to, że prawdopodobnie ciąża jest na tak wczesnym etapie, że zarodek nie jest jeszcze widoczny i badanie należy powtórzyć. Proszę więc uzbroić się w cierpliwość i udać się ponownie na wizytę do ginekologa, podczas której z pewnością wyjaśni się więcej.

Zarodek może nie być widoczny do ok. szóstego tygodnia ciąży. W kolejnym badaniu powinien więc być już widoczny. Jeśli tak się nie stanie może to oznaczać pusty pęcherzyk ciążowy, czyli ciążę bezzarodkową. Niestety taka ciążę kończy się samoistnym poronieniem, a w przypadku gdy tak się nie dzieje zazwyczaj lekarz może wykonać wyłyżeczkowanie jamy macicy lub zalecić odpowiednie leki.

Proszę jednak być dobrej myśli i nie stresować się na zapas.

Nasze użytkowniczki miały podobne pytania do Pani. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-zarodka-w-pecherzyku-ciazowym, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-a-pecherzyk-ciazowy-bez-zarodka. Być może odpowiedzi specjalistów staną się dla Pani pomocne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.