Czy jest możliwe pojawienie się jeszcze zarodka?

Dzień dobry Na ostatniej wizycie w 7 tyg ciazy ginekolog stwierdziła pusty pęcherzyk ciążowy, czy jest jeszcze szansa że pojawi się zarodek ? Ostatnia miesiączka 29.04.21, cykle nieregularne od 30 do nawet 35 dni, zapłodnienie najprawdopodobniej miało miało miejsce około 16.05.21. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w 7. tygodniu zarodek powinien być już widoczny. Jeśli tak się nie dzieje, należy wykonać kontrolne USG za 1-2 tygodnie, dzięki któremu będzie wiadomo, czy to na pewno pusty pęcherzyk ciążowy.

Czasem bowiem wiek ciąży jest młodszy niż wynikałoby to z ostatniej miesiączki. Sytuacje takie mają miejsce zwłaszcza w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych, jak w Pani przypadku.

Proszę więc cierpliwie poczekać na kolejną wizytę podczas której wszystko powinno się wyjaśnić. Jeśli lekarz ponownie rozpozna pusty pęcherzyk ciążowy, niestety będzie to oznaczało ciążę bezzarodkową, która kończy się poronieniem bądź łyżeczkowaniem jamy macicy.

Szczegółowe informacje dotyczące pustego jaja płodowego znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/puste-jajo-plodowe.

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów na podobne do Pani pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/7-tydzien-ciazy-dlaczego-nie-widac-zarodka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-ciazowy-w-7-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.