Czy jest szansa na rozwój tej ciąży u 24-latki?
Dzień Dobry We wtorek 11.05 byłam na USG (8 tc) lekarka stwierdziła, że jest pusty pecherzyk ciążowy. Kazała zrobić Betę HCG. W środę Beta wynosiła 36000 natomiast dziś (piątek) wynosi 40000. Czy jest szansa, że zarodek się ukrył?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
pusty pęcherzyk ciążowy w 8. tygodniu ciąży oznacza brak zarodka, który na tym etapie powinien już być widoczny. Natomiast poziom hormonu beta-HCG w pierwszym trymestrze powinien podwajać się co 2-3 dni, co niestety w Pani przypadku nie nastąpiło.
Przyczyn ciąży bezzarodkowej jest wiele, choć do końca nie zostały one sprecyzowane. Wśród nich wyróżnić można słabe nasienie partnera czy styl życia przed ciążą (np. przyjmowanie leków, infekcje, używki). Inne teorie mówią o nieprawidłowościach genetycznych bądź zaburzeniach immunologicznych.
Pusty pęcherzyk ciążowy obumiera na wczesnym etapie ciąży. Ciąża zakończona jest wówczas samoistnym poronieniem. Jeśli do niego nie dojdzie, lekarz proponuje przyjęcie środków poronnych lub wykonanie wyłyżeczkowania macicy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy skonsultować się z ginekologiem i upewnić się, że pęcherzyk jest nadal pusty.
Podobna tematyka została poruszona w pytaniach do specjalistów. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-plodowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-zarodka-w-pecherzyku-ciazowym, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-ciazowy-w-8-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-ciazowy-i-niski-poziom-hcg.